Данілов про реакцію Путіна на справу проти Медведчука: Я взагалі не розумію, про яких опозиційних політиків ідеться

"Опозиційні" політики, про яких говорив Путін, усе життя були при владі, зазначив Данілов

Фото: rnbo.gov.ua
Опозиційні політики, про утиск яких в Україні говорив президент РФ Володимир Путін, "усе життя були при владі" і побудували в країні власну систему. Про це 14 травня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера", яку транслювали на YouTube-каналі Shuster online, заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олексій Данілов.

Путін, коментуючи арешт нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука, заявляв, що влада України у такий спосіб проводить "очевидне зачищення політичного поля країни", зокрема через закриття ЗМІ.

Данілов зазначив, що в РНБО ознайомлені з виступом Путіна під час його наради з постійними членами Ради безпеки РФ.

"Я взагалі не розумію, про яких опозиційних політиків ідеться... Вони все життя були при владі, вони, умовно кажучи, все життя будували тут... Вони побудували власну систему, вони побудували своє власне законодавство. І сьогодні, коли за це треба відповідати, вони починають волати про якісь утиски опозиції", – сказав секретар РНБО.

За словами Данілова, якби три телеканали, проти яких у лютому РНБО ввела санкції, дійсно були народними, їх би підтримував народ, але "ніякого резонансу в суспільстві не відбулося".

"Українці – такий народ, що їх зупинити неможливо... Більше того, цілком зрозуміло, що це працювала п'ята колона на гроші, які видавала РФ. Зараз зрозуміло, що вони занепокоєні, що цього не відбувається. І тому ми бачимо таку реакцію, нічого дивного тут немає", – підкреслив секретар Ради національної безпеки і оборони України.

Головред видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов уточнив у Данілова, чи буде реакція РНБО на "нахабне втручання" Путіна у внутрішні справи України.

"Якщо ви вважаєте, що на кожен виступ президента РФ ми повинні відкривати кримінальні справи і від цього радіти, то це не зовсім відповідає нашим планам, які у нас є", – відповів секретар РНБО.

Контекст:

Медведчук входить до топсотні найбагатших українців за версією журналу Forbes. Видання оцінило його статки в $620 млн, він посідає 12-те місце в рейтингу. Політик відомий своїми зв'язками з Росією, він кум Путіна.

У лютому 2021 року РНБО ввела санкції проти Медведчука, його колеги по фракції Тараса Козака і компаній, які належать їм та їхнім родинам (зокрема під санкції потрапили телеканали "112 Україна", ZIK і NewsOne). Обмеження до цих осіб вирішили застосувати на підставі розслідування СБУ щодо фінансування тероризму. Під санкції, зокрема, потрапив Новошахтинський завод нафтопродуктів, оскільки, за даними ЗМІ, він забезпечував нафтопродуктами окуповані Росією території Донецької та Луганської областей. Данілов заявляв, що дизпаливом із цього заводу заправляють російські танки в ОРДЛО.

11 травня генпрокурорка України Ірина Венедіктова підписала Медведчуку і Козаку підозри у державній зраді і замаху на розкрадання національних ресурсів. ЗМІ повідомили, що в будинку Медведчука в Києві та офісі ОПЗЖ СБУ проводила обшуки.

Венедіктова підкреслила, що політики в справі немає, ідеться лише про кримінальні злочини.

У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий – передання спецслужбам РФ таємних даних про українське військо, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.

12 травня Медведчук і його адвокати прийшли в Офіс генпрокурора й ознайомилися з підозрою. За словами захисників політика, його повідомили про підозру за ст. 111 (державна зрада) і за ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму.

13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня і надів на нього електронний браслет. Прокуратура просила заарештувати його до 10 липня з альтернативою застави 300 млн грн.

Медведчук назвав справу політично мотивованою.