ДБР розслідує ймовірну держзраду з боку Козака і Медведчука – нардеп
Держбюро розслідувань відкрило кримінальне провадження про ймовірну держзраду з боку депутатів Верховної Ради від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука і Тараса Козака. Про це народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко повідомив у Facebook.
Він поінформував, що подав до Офісу генпрокурора заяву про те, що дії Медведчука і Козака підпадають під визначення державної зради.
"Мою заяву долучили до матеріалів кримінального провадження, яке уже ведеться Державним бюро розслідувань", – написав він і опублікував відповідь заступника генерального прокурора Романа Говди.
Гончаренко нагадав, що його заява стосувалася, зокрема, висловлювань Медведчука в інтерв'ю російському пропагандистському телеканалу RT. Це інтерв'ю опублікували на YouTube-каналі "RT Россия" 4 лютого – незабаром після введення санкцій проти телеканалів, які пов'язують із Медведчуком. Нардеп від ОПЗЖ коментував застосування обмежень проти телеканалів, говорив про російську вакцину проти коронавірусу, про війну на Донбасі, виступив за федералізацію України. Низку висловлювань Медведчука можна розглядати як держзраду, вважає Гончаренко.
СБУ вивчає це інтерв'ю Медведчука російським пропагандистам.
РНБО 2 лютого наклала санкції на нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака та телеканали, які йому належать. Того самого дня рішення ввів у дію президент України Володимир Зеленський (раніше він говорив, що Козак і Медведчук – це "одна історія" в контексті володіння українськими телеканалами).
Санкції передбачають позбавлення ліцензій "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, всю легальну діяльність медіакомпаній зупинили строком на п'ять років. Провайдери відразу почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право мовити для українців".
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що ці канали "досить активно і часто відкрито використовують як інструменти чужої іноземної пропаганди в Україні". Прессекретарка Зеленського Юлія Мендель заявила, що блокування "112 Україна", ZIK і NewsOne не має нічого спільного з наступом на свободу слова. За її даними, є підтвердження того, що ці канали фінансують із Росії.
РНБО 19 лютого вирішила ввести санкції проти 19 юридичних осіб та вісьмох фізосіб: п'ятьох громадян Росії (за даними ЗМІ, це менеджери активів сім'ї Медведчука) і трьох українців – самого Медведчука, його дружини Оксани Марченко і Наталії Лавренюк, яку ЗМІ називали цивільною дружиною Козака. Обмеження вирішили застосувати до цих осіб на підставі розслідування Служби безпеки України за статтею про фінансування тероризму.
РНБО доручила повернути в держвласність нафтопродуктопровід "Самара – Західний напрямок". Нафтопродуктопровід експлуатує компанія "Прикарпатзахідтранс". Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що його не приватизували, але він "у дивний спосіб" опинився в приватній власності "двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих із двома громадянами України".
"Економічна правда", LIGA.net та екснардеп Сергій Лещенко писали про зв'язок "Прикарпатзахідтрансу" з Медведчуком. За словами експрем'єра Арсенія Яценюка, у 2015 році нафтопровід за рішенням суду перейшов у руки людей, які мають стосунок "персонально до Медведчука". Сам Медведчук заперечує будь-яку причетність до нафтопроводу.
У ОПЗЖ вважають обмеження "репресіями і знищенням української демократії".
Медведчук назвав незаконними введені проти нього санкції, а Марченко заявила, що після занесення її до санкційного списку вступає в партію ОПЗЖ і йде в політику.