"Демократія по-зеленськи". Опонент Кличка на виборах Береза виступив проти його зняття з посади голови КМДА і законопроєкту про столицю
"ОП не бентежить те, що КСУ ще 2003 року своїм рішенням дав роз'яснення, що київського міського голову, якого обрали кияни, має бути призначено і головою КМДА. Але для проштовхування такого рішення треба бути або переляканим ідіотом, або повним профаном у юриспруденції, або Зеленським. А можна бути три в одному. І тоді можна намагатися грати в царька, знімати з посад тих, хто розумніший і компетентніший за тебе, або тих, у кого вищий рейтинг довіри. Саме так діє сьогодні Зеленський. Але йому було б непогано заздалегідь подумати, до чого це призведе. Хоча усе вказує на те, що прогнозувати він не здатний. Вова розраховує на удачу і вочевидь не знає притчі про перстень царя Соломона. Інакше б він знав, що так буде не завжди і за деякий час йому доведеться відповідати за його правовий нігілізм і злочини. І все ж Вові варто замислитися. Навіть якщо не звик або нічим", – вважає Береза.
Політик додав, що, імовірно, президента не турбує думка киян.
"А тепер Вова хоче призначати керівництво Києва. Те, що кияни не хочуть бачити кандидата від Зеленського на чолі столиці й показали це на виборах 2020 року, Вову не бентежить. Вова хоче сам вирішувати, кому очолювати КМДА незалежно від бажання киян. Адже Вова хоче в такий спосіб вирішити два питання. По-перше, він дуже хоче усунути потенційного конкурента на наступних президентських виборах, а він бачить у Кличку конкурента. І по-друге, він хоче дістати доступ до бюджету Києва, а це все-таки €2 млрд. Але кияни вже вирішили, хто буде на чолі Києва. І хоча мені вибір киян не подобається і я вважаю його помилковим, але це вибір, і я його приймаю. А Зеленський уже скуштував владу по повній і хоче призначати всіх. Головне, щоб людина була покірливою і нею керувала Банкова", – заявив колишній нардеп.
Контекст:
Законопроєкт №2143-3 "Про Київ – столицю України", запропонований фракцією "Слуга народу", скорочує повноваження мера столиці. Згідно з проєктом закону, пропонують розділити повноваження і посади київського міського голови та голови Київської міської державної адміністрації (КМДА). Київський міський голова очолюватиме Київський магістрат – виконавчий орган Київської міської ради, головуватиме на засіданнях Київської міської ради, а голова КМДА здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координуватиме діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади", – ідеться в пояснювальній записці.
3 жовтня 2019 року Рада ухвалила документ у першому читанні. На друге читання до сесійної зали його досі не винесли. Профільний комітет після обговорення вирішив, що перегляне законопроєкт про розділення повноважень мера Києва й голови КМДА в жовтні, за відповідне рішення на засіданні 8 вересня 2021 року проголосувало 20 із 27 членів комітету Ради, четверо утрималися.
У 2003 році Конституційний Суд України вже ухвалював, що КМДА має очолювати особа, яку обрали міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого тодішнього мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. У 2014 році, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.
Восени 2020 року Кличко знову переміг на виборах мера Києва – у першому турі.
У середині серпня 2021 року ЗМІ повідомляли, що Офіс президента нібито вже погодив кандидатуру на посаду голови КМДА. Кличко заявляв про тиск на владу Києва.