Депутати Європарламенту підтримали пропозицію Зеленського про розпуск Конституційного Суду
Група депутатів Європарламенту звернулася до української влади із закликом відновити функції Національного агентства з питань запобігання та протидії корупції. Вони підтримали позицію президента України Володимира Зеленського, який запропонував розпустити чинний склад суддів Конституційного Суду України.
Європейський парламент підтримав президента України Володимира Зеленського, який зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства". Про це йдеться в заяві, оприлюдненій на сайті EU Political Report.
"Ми з великою стурбованістю дізналися про ухвалу Конституційного Суду України від 27 жовтня, який оголосив деякі положення закону №1700-VII від 14 жовтня 2014 року про запобігання корупції та Кримінального кодексу України неконституційними. З огляду на те, що цей закон №1700 є одним із наріжних каменів української антикорупційної політики, ми надзвичайно стурбовані правовою порожнечею, створеною цією постановою", – ідеться в повідомленні.
У Європарламенті закликали український уряд і парламентаріїв діяти якнайшвидше, щоб "заповнити правову прогалину", залишену постановою Конституційного Суду, і швидко відновити цілком працездатну, ефективну та всеосяжну "інституційну архітектуру" для боротьби з корупцією.
Депутати Європарламенту вважають, що рішення КСУ не має обмежувати діяльність Національного агентства з питань запобігання корупції.
У ЄП нагадали, що боротьба з корупцією є передумовою для підтримки України з боку Європейського союзу.
"Ми вітаємо прагнення України поглибити свою співпрацю та інтеграцію з ЄС, але ми також маємо нагадати Україні, що допомога ЄС і будь-який поступ у співпраці з ЄС залежать від суворих умов. Щоб одержати вигоду з амбітнішого комплексу заходів, Україні необхідно продемонструвати незмінну прихильність реформам і прихильність принципам ЄС. Необхідно уникати будь-якого відкоту, особливо в такій чутливій і важливій сфері, як боротьба з корупцією. Тому ми вітаємо первісну реакцію президента Зеленського, який ініціював законопроєкт щодо цього. Ми також довіряємо нашим колегам у Верховній Раді, які неодноразово демонстрували своє прагнення залишатися твердими в реалізації програми антикорупційної реформи", – ідеться в заяві депутатів Європарламенту.
27 жовтня Конституційний Суд скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції у зв'язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Окрім того, унаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальну перевірку декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, не можуть призначити на їхні посади переможців місцевих виборів, заявили в НАЗК.
Після засідання РНБО на виконання розпорядження Кабміну НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
29 жовтня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у парламенті законопроєкт, яким пропонують визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень увесь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства.