Держава багато років створювала держпідприємства. Тепер зворотна тенденція – Федоров
"По-перше, є певний мораторій на створення державних підприємств. Корінь реформи – прибрати зайву роль держави з економіки й не регулювати те, що не потрібно. Ми у світі одні з лідерів за кількістю державних підприємств. Замість того, щоб створювати кращі умови для бізнесу, держава багато років створювала держпідприємства. Тепер зворотна тенденція", – сказав Федоров.
Міністр додав, що також в Україні почав активно працювати Фонд держмайна.
"Ну і плюс створено спеціальну комісію, яка займається прибиранням ліцензій, дозволів. Тобто відбуваються зміни, що впливають на те, як працює держава, з якою швидкістю приймає рішення", – зазначив Федоров.
Контекст:
7 березня 2018 року в Україні набув чинності закон про приватизацію, який передбачає розподіл об'єктів роздержавлення на дві групи: об'єкти великої й малої приватизації. Як пояснили на спеціалізованому сайті, до об'єктів малої приватизації належать державні підприємства, вартість яких не перевищує 250 млн грн. Такі об'єкти продають через аукціони Prozorro. Підприємства дорожчі за 250 млн грн належать до об'єктів великої приватизації, для їх продажу залучають радників (найчастіше це великі консалтингові, аудиторські й інвестиційні компанії).
Велику приватизацію в Україні зупиняли в березні 2020 року через ситуацію із поширенням коронавірусної інфекції. 4 лютого 2021 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт про розблокування великої приватизації, 30 березня закон ухвалили, 29 квітня його підписав президент.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року велику приватизацію в Україні зупинили вдруге.
3 серпня 2022 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що 1 вересня в Україні розпочнуть "масову приватизацію". Він зазначив, що держава запускає грантові програми для мотивування "бізнесу й людей максимально створювати робочі місця". 19 вересня в Україні відбувся перший приватизаційний онлайн-аукціон із початку повномасштабного вторгнення Росії. Переможна ставка сягнула 70,253 млн грн. Об'єктом приватизації стало окреме майно Кобиловолоцького спиртзаводу в Тернопільській області.