Держбюджет утратив 2 млрд через те, що ФДМ провалив упровадження автоматизованої системи оцінки нерухомості – Холодов
Персональну відповідальність за провал реформи у сфері оцінки нерухомості несе голова Фонду державного майна Дмитро Сенниченко, заявив народний депутат від "Слуги народу" Андрій Холодов.
Фонд державного майна провалив упровадження системи автоматизованої оцінки нерухомості, через що державний бюджет недоотримує приблизно 500–600 млн грн на місяць. Про це у своєму Telegram-каналі пише народний депутат від "Слуги народу", заступник голови комітету із питань фінансів, податкової та митної політики Андрій Холодов.
Холодов нагадує, що 5 грудня 2019 року Верховна Рада ліквідувала корупційні "авторизовані майданчики" у сфері оцінки нерухомості, відомі як "майданчики Яценка".
"Ідея була такою: не лише усунути посередників, а й розробити систему автоматичної оцінки нерухомості. Раніше продавець нерухомості зобов'язаний був оцінити її перед продажем у оцінювача, і оцінка кожного об'єкта мала співвідноситись із середньою ціною на ринку. Такий контроль дозволяв державі стежити за тим, щоб оцінювачі не занижували вартість нерухомості і, відповідно, не занижували суму податку від продажу. Реформа передбачала, що з 1 липня 2020 року вся оцінка буде автоматизованою і до оцінювачів потрібно буде звертатися тільки в разі незгоди – тобто добровільно. Це були б поодинокі випадки, якісь складні об'єкти. Реформа дозволила б величезній кількості громадян заощадити на оцінці нерухомості", – пише Холодов.
Нардеп наголошує, що Верховна Рада проголосувала за реформу з розрахунку, що Фонд держмайна до 1 липня 2020 року розробить і впровадить автоматизовану оцінку, але ФДМ свою частину роботи провалив.
"На те, щоб розробити систему автоматизованої оцінки нерухомості, у Фонду держмайна було пів року. Система мала запрацювати 1 липня 2020 року. Це було профільне завдання – підзаконні акти, бюджетування, планування, технічне завдання, тендер, розробка, тестування, впровадження. З 1 липня був скасований контроль за оцінювачами, і тепер нерухомість вартістю $500 тисяч можна оцінити у $100 тисяч, а квартиру за $100 тисяч – у $40 тисяч, заплатити набагато менше податків – і ніхто не може це зупинити. Експерти ринку підрахували, що збитки держбюджету, тобто недоотримані податки від продажу нерухомості, – приблизно 500–600 мільйонів гривень на місяць. Отож за чотири місяці бюджет недоотримав приблизно 2–2,4 млрд грн податків. Я вважаю, що персональну відповідальність за провал найважливішої для країни реформи несе голова Фонду державного майна Дмитро Сенниченко, який виявився неспроможним виконати свій же власний план, – написав Холодов. – Я вже писав про це у серпні, але за три місяці, які минули з мого першого звернення, ситуація так і не зрушила із мертвої точки".
Холодов заявляв, що проти голови ФДМ відкрито шість кримінальних проваджень, а в Раді збирають підписи під проєктом постанови про його відставку.