Директор Енергетичного співтовариства ЄС: Ціни на газ та електроенергію повинні бути ринковими
Промисловість на розвиненому ринку не платить за населення, зазначив директор Європейського енергетичного співтовариства Януш Копач.
Україна як держава – член Європейського енергетичного співтовариства (ЄЕС) зобов'язана сприяти лібералізації своїх ринків газу та електроенергії. Як повідомляє телеканал "112 Україна", таку думку висловив директор ЄЕС Януш Копач.
"Лібералізація означає, що ціни визначаються на вільному ринку в результаті попиту і пропозиції. Це означає, що ціни будуть приблизно однаковими для всіх споживачів, але не визначені рішенням Кабінету Міністрів або будь-якого іншого державного органу. Це означає також, що не буде прихованого перехресного субсидування між різними типами споживачів", – зазначив Копач.
На думку директора Енергетичного співтовариства, промисловість на розвиненому ринку не платить за населення. Водночас уряд може захистити соціально вразливі групи споживачів газу та електроенергії.
"Лібералізація цін має свої обмеження втручання уряду в захист соціально вразливих клієнтів. Уряд визначає, які клієнти вразливі, виходячи з їхніх доходів, і забезпечує належну бюджетну підтримку для них, водночас сприяючи ринковим цінам", – підкреслив він.
Ринкові ціни на газ в Україні з 2016 року розраховують за формулою "Дюссельдорф плюс" (середня ціна газу за 12 місяців у німецькому хабі NCG + доставка в Україну), на електроенергію – за формулою "Роттердам плюс" (середня ціна газу за 12 місяців у голландському хабі ARA, порти Амстердам–Роттердам–Антверпен + доставка в Україну).
За даними Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, в Україні встановлено найнижчі в Європі тарифи на електроенергію для населення і промисловості.