Доля угоди про постачання в Україну американського скрапленого газу залежить від підсумків виборів у США
У травні український Кабмін схвалив меморандум про співпрацю з американською компанією Louisiana Natural Gas Export, Inc. щодо постачання скрапленого газу. Як пише журнал Time, за цією угодою стояв ексміністр енергетики США Рік Перрі, який після відставки ввійшов до ради директорів компанії Energy Transfer. Майбутня угода залежить передусім від того, чи втримає колишній бос Перрі Дональд Трамп крісло глави Білого дому, вважають журналісти.
Компанію Louisiana Natural Gas Export, Inc. (LNGE), яка уклала у травні 2020 року меморандум про постачання в Україну 5,5 млрд м&³3; скрапленого газу на рік, створили всього за два роки до цього, зате в неї були зв'язки в міністерстві енергетики США, а схему такого співробітництва з Україною просував, будучи міністром енергетики, Рік Перрі. Про це йдеться в розслідуванні журналу Time, яке опубліковано 10 вересня.
Під час інавгурації шостого президента України Володимира Зеленського у травні 2019 року Перрі, який очолював американську делегацію, передав новому українському лідеру записку з переліком людей, яким він довіряє.
У списку був інвестор Роберт Бенш, який тоді просував компанію LNGE. У фірми не було ані газових родовищ, ані трубопроводів, ані танкерів, ані термінала скрапленого газу, але вона збиралася реалізувати плани Перрі про агресивний експорт американського газу, зазначає Time: Бенш збирався заробити на доправленні скрапленого газу через Польщу в Україну, а потім його перепродажі в Європейський союз.
Брати газ LNGE збиралася в компанії Energy Transfer, до ради директорів якої після своєї відставки у грудні 2019 року повернувся Перрі. Джерела Time стверджують, що порушень кримінального законодавства в цьому немає, але щонайменше йдеться про грубе порушення етичних норм поведінки топчиновників.
Бенш провів переговори з тодішнім секретарем РНБО України Олександром Данилюком і керівництвом НАК "Нафтогаз України", однак українські чиновники визнали його пропозиції невигідними. Критичним недоліком плану в НАК бачили занадто високу вартість доправлення американського газу до Європи.
Переговори затихли і тому, що Перрі став одним із фігурантів процесу про імпічмент президента Дональда Трампа, ідеться в публікації. Однак 11 березня 2020 року, незабаром після того, як главу Білого дому виправдали, новий український уряд запропонував ввести Бенша до складу наглядової ради "Нафтогазу". А 27 травня підписали меморандум про співпрацю з LNGE.
Як стверджують автори розслідування, уточнення конкретних умов майбутніх постачань затяглося. Одна з причин – пандемія COVID-19 і пов'язане з нею падіння цін на газ. Energy Transfer вийшла із проєкту будівництва нового LNG-термінала з відвантаження газу в Луїзіані.
Але, крім цього, усі зацікавлені особи чекають, чим закінчаться вибори президента США в листопаді, вважає Time. Джерело журналу висловило думку, що в разі перемоги демократа Джо Байдена нова адміністрація зацікавиться підґрунтям ініціатив Перрі. Збереження ж посади глави Білого дому за Трампом може "вдихнути життя" в угоду щодо скрапленого газу, яку оцінюють у $20 млрд.
31 серпня 2019 року уповноважений уряду Польщі щодо стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський, Данилюк і Перрі підписали у Варшаві угоду про співпрацю в газовій сфері, метою якої була диверсифікація газового ринку України. Польща заявила про готовність збільшити постачання газу в Україну в чотири рази, наростивши, зі свого боку, обсяг постачань зі США на LNG-термінал у Свіноуйсьце.
17 жовтня 2019 року стало відомо про намір Перрі звільнитися. Видання Politico писало, що міністр наполягав на залученні представників Сполучених Штатів в управління українською компанією "Нафтогаз". Перрі заперечував зв'язок між своєю відставкою й Україною.