Джемілєв повідомив, хто представить США на саміті Кримської платформи

Піт Буттіджич (на фото) представлятиме США на саміті, сказав Джемілєв
Фото: ЕРА

Сполучені Штати Америки на саміті Кримської платформи представлятиме екскандидат у президенти і міністр транспорту країни Піт Буттіджич.

Про це Суспільному розповів лідер кримсько-татарського народу, нардеп від "Європейської солідарності" Мустафа Джемілєв.

Тимчасовий повірений у справах США в Україні Джордж Кент говорив, що країну представлятиме на саміті урядовець, але не називав його імені.

Офіційно складу делегації поки не оприлюднено, але джерела Суспільного теж повідомляють, що це буде Буттіджич.

Буттіджич був суперником Джо Байдена на президентських виборах 2020 року, його висували від Демократичної партії. Під час праймеріз він встиг здобути перемогу у штаті Айова, однак 1 березня заявив про рішення завершити участь у перегонах

У вересні Буттіджич увійшов у команду перехідного періоду і консультаційну раду Байдена. У лютому 2021-го, за два тижні після того, як Байден обійняв посаду президента США, Буттіджича призначили на посаду міністра транспорту. Він став першим відкритим геєм, затвердженим на посаду в уряді США.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Формат Кримської платформи знадобився після того, як президент України Володимир Зеленський "кілька разів безрезультатно намагався поставити питання деокупації Криму на міжнародних майданчиках", зокрема під час саміту країн "Нормандської четвірки" у 2019 році, говорив заступник глави Офісу президента Ігор Жовква.

Офіційно Кримська платформа запрацює на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ із назвою Кримська хартія, який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.

Кримську платформу як новий майданчик для переговорів про повернення окупованого Криму до складу України вже підтримало більше ніж 10 країн світу.

Запрошення президента України Володимира Зеленського відвідати саміт Кримської платформи прийняли, зокрема, президент Польщі Анджей Дуда, президент Латвії Егілс Левітс, президент Литви Гітанас Науседа, глава Євроради Шарль Мішель і верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".