Економіст Гаврилечко: Реформу ДАБІ гальмують за підтримки міністра Чернишова, щоб повернути корупцію
Економічний експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко вважає, що якби глава Мінрегіонбуду Олексій Чернишов не підтримував зупинки реформи містобудування, то Кабмін не зняв би з посад керівників, призначених у нові держоргани в цій сфері.
Звільнення керівника Державної сервісної служби містобудування Олексія Башкірова і усунення з посади керівника Державної інспекції містобудування Юрія Васильченка проведено з порушеннями законодавства, і це пряме гальмування реформи містобудування, пише економічний експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко у своєму блозі на сайті "Коментарі".
Він нагадав, що згідно з реформою містобудівної галузі, станом на 1 січня 2021 року має бути створено й укомплектовано персоналом три різні держінститути, між якими, а також органами місцевого самоврядування потрібно розподілити функції ліквідованої Державної архітектурно-будівельної інспекції.
Ідеться про Державну сервісну службу містобудування (ДССМ), яка виконуватиме дозвільні функції у сфері будівництва, Державне агентство з технічного регулювання (ДАТР), у чиєму віданні будуть питання реформи параметричної системи і поновлення будівельних норм та правил, а також єврокодів, і Державну інспекцію містобудування (ДІМ), яка залишить за собою функції нагляду і контролю за процесами в будівництві.
Експерт зазначив, що вже майже сформовано два нові держоргани (ДІМ і ДССМ), а в ДАБІ залишаються лише дозвільні повноваження. Але внаслідок "обезголовлювання" ДІМ і ДССМ, за словами Гаврилечка, проводять екстрене гальмування реформи містобудування, і роблять це люди, які зацікавлені у збереженні старої системи.
"Обезголовлення" їх проводять за дуже схожим сценарієм і з порушенням як чинного трудового законодавства, так і закону про держслужбу", – пише Гаврилечко.
За його словами, розпорядження Кабміну від 22 жовтня про звільнення керівника ДССМ Башкірова у зв'язку із закінченням строку дії контракту має досить дивний вигляд, адже, відповідно до норм ст. 83 закону України "Про державну службу", його потрібно було за п'ять днів попередити про звільнення, чого не зробили, і це є прямим порушенням процедури, а контракт є чинним іще майже рік.
Експерт вважає, що не менш дивна історія сталася з усуненням із посади очільника ДІМ Васильченка. Розпорядження про усунення з'явилося 22 жовтня, а 4 листопада вирішили відкрити дисциплінарне провадження щодо усунутого керівника, що також є порушенням ЗУ "Про держслужбу". Гаврилечко вказує на ст. 72 згаданого закону.
"Має бути все навпаки. Тобто спочатку відкривають дисциплінарне провадження, а тільки потім (ну або одночасно) триває усунення з посади. Для перевірки законності свого усунення Васильченко робить запит у Нацагентство з держслужби і отримує відповідь, що станом на 30 жовтня жодного розпорядчого документа від суб'єкта призначення порушення дисциплінарного провадження стосовно нього як очільника ДІМ у розпорядження комісії з питань вищого корпусу державної служби не надходило... Тобто він, так само як і Башкіров, поновлюватиметься на роботі через суд", – зазначає експерт, посилаючись на заяви Башкірова і Васильченка.
За словами Гаврилечка, такі дії цілковито заблокували реформу містобудування, а супротивники реформи зроблять спроби зберегти корупційний орган ДАБІ, який потрібно ліквідувати. Усе це, вважає він, зроблено для того, щоб залишити стару систему, законсервувати корупцію в ДАБІ та організувати "непоганий гешефт".
"У цей час обезголовлені інспекція та служба не зможуть працювати, тому що ні в кого із працівників немає права підпису і тому ні перевірок об'єктів будівництва, ні дозвільних процедур не здійснюватимуть. Супротивники ж реформи піднімуть у ЗМІ шум на тему: "Поверніть ДАБІ", мовляв, хай якою корумпованою вона була, а хоч якось, але працювала, а зараз узагалі все зупинилося. Якщо ж ситуація триватиме ще кілька місяців, то можна буде говорити про збереження або навіть консервацію корупції в ДАБІ на невизначений термін. А доки він триватиме, антиреформники зможуть непоганий гешефт собі організувати", – вважає Гаврилечко.
Також експерт зазначає, що гальмування реформи здійснюють за підтримки глави Мінрегіону Олексія Чернишова.
"Ось так от, відносно просто здійснюють екстрене гальмування реформи містобудування. Очевидно, за цілковитої підтримки профільного міністра – глави Мінрегіонбуду Чернишова. Якби такої підтримки не було, то звідки б у Кабміні взялися проєкти постанов і розпоряджень про звільнення Башкірова й усунення Васильченка? Доказ від протилежного? Так! Але, як писали і казали класики: якщо щось невідомо, то шукай, кому вигідно і хто може зробити те, що ти бачиш", – додав Гаврилечко.
22 жовтня Кабінет Міністрів України усунув Юрія Васильченка з посади голови Державної інспекції містобудування та Олексія Башкірова з посади голови Державної сервісної служби містобудування України. Окрім того, втратило чинність розпорядження про тимчасове виконання обов'язків голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України Богданом Федоренком.
Васильченко звернувся з листом до президента України, Кабміну та Верховної Ради, у якому звертав їхню увагу на незаконність його усунення і те, які загрози це містить для реформи містобудування. Таке саме звернення зробив і Олексій Башкіров.