Експерт про бюджетну декларацію Мінфіну: У Національній економічній стратегії безпосередньо прописано – до 2030 року ставки податків не мають підвищувати
Він вважає, що головний недолік документа "в суто фіскально-орієнтованій системі і небажанні чиновників змінювати такий стан речей".
"Цим декларація і відрізняється від економічної стратегії, де хоча б порушено основні якорі, які тягнуть униз нас у бюджетній і податковій політиці. Там безпосередньо прописано – до 2030 року ставки податків не мають підвищувати, щоб забезпечити економічну стабільність. У бюджетній декларації про це вже нічого не йдеться. Навіть більше, деякі податки, які обчислюють в абсолютному вираженні (наприклад, акцизний), підлаштовують під інфляційні процеси. Простіше кажучи, збільшують", – зазначив експерт.
Він додав, що країні потрібна повноцінна реформа податкової служби й усієї системи адміністрування податків. "Дело" нагадало, що в рейтингу Doing Business Україна посідає 65-те місце, "а за ситуацією з ПДВ – нижче ніж на 170-му місці зі 190 можливих". Кучеренко вважає, що виправити ситуацію могла б економічна стратегія, але поки очевидно, що Мінфін її не враховує у своїх планах.
"Особливо для малого і середнього бізнесу прописано там речі зрозумілі. Підприємці розуміють, що таке податок на виведений капітал, вони розуміють, що таке щомісяця мати навантаження на фонд оплати праці під 50%. Малий і середній бізнес щодня стикається із зайвою зарегульованістю і необхідністю діставати купу довідок, ліцензій, дозволів. Звичайно, малий і середній бізнес, вивчаючи стратегію, зацікавлений в її реалізації. Але я побоююся, що, крім декларативного характеру, жодної цінності у НЕС-2030 у підсумку не буде. Щонайменше, ми це бачимо на прикладі бюджетної декларації".
Директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін у коментарі "Делу" також зазначив, що бюджетна декларація не базується на ідеях Національної економічної стратегії.
"Мінфін робив свій документ і не читав стратегії, хоч вона є для нього верхньорівневим документом. Виходить, що стратегія Кабміну окремо, дії Мінфіну – окремо. У нормальній, ефективній системі так бути не може. Бюджетна декларація й усі документи другого рівня мають базуватися і враховувати всі постулати НЕС-2030", – сказав експерт.
Контекст:
Уряд схвалив трирічну бюджетну декларацію, що визначає основні макроекономічні показники та бюджетні пріоритети на 2022–2024 роки, повідомив 5 червня у Facebook прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Економічну стратегію України до 2030 року уряд ухвалив 3 березня.