Експерт із фоноскопії назвав плівки ГПУ з переговорами Саакашвілі з Курченком дайджестом із 24 фрагментів
Записи телефонних розмов, які, за даними Генпрокуратури, вели лідер "Руху нових сил" Михайло Саакашвілі й український бізнесмен-утікач Сергій Курченко, є ілюстративними, вони змонтовані зі шматків різних розмов і їх не можна вважати доказом у судовому процесі. Про це заявив експерт Кирило Усков.
Записи розмов, які, за даними Генеральної прокуратури, вели політик Михайло Саакашвілі, бізнесмен Сергій Курченко, який живе в Росії, та їхні довірені особи, не можна аналізувати як цілісний аудіофайл, оскільки вони складаються з 24 фрагментів, записаних у різний час і змонтованих заради ілюстрації позиції обвинувачення. Про це розповів експерт із фоноскопії Київської незалежної судово-експертної установи Кирило Усков.
Його думку наводить у блозі на "Українській правді" журналіст Олексій Братущак.
"Матеріал, який продемонструвала Генпрокуратура, – це щось похідне. Яку обробку воно пройшло, ми можемо лише здогадуватися. Як ми можемо здогадуватися про творчі задуми того, хто цей дайджест складав. Це по суті мультик. Головна неприємність із цим мультиком – що представники ГПУ чітко не кажуть, що вони це зібрали зі шматків. Там у верхньому куті екрану змінюється дата, але якщо тільки слухати та не дивитися на екран, то цього можна не помітити. Ніби єдина розмова. Насправді це фрагменти якихось розмов, які відбувалися невідомо коли, невідомо за яких обставин", – стверджує Усков.
Спектрограма ролика, опублікованого ГПУ, демонструє наявність у розмовах пауз, повну відсутність шумів, що вказує на ймовірні склеювання, пояснив експерт.
"Десь у районі 15-ї хвилини є прекрасний шматок, який нам відкриває очі на деякі явища. Цей шматок усього в межах 10 секунд. "Чуєш, ну цей хлопець, звісно, їб...ти, він відморожений на всю голову. Каже, Харків захопите?" Як цей шматок пов'язаний з усією іншою розмовою? Бог його знає. Може бути таке, що це була єдина ціла розмова і з неї випустили якісь неінформативні шматки. А може, це і не була єдина розмова", – сказав фахівець із фоноскопії.
В інших місцях "діалогу" також є склейки, що дає змогу припустити нарізку елементів різних розмов, зведених та оброблених під час монтажу, уважає Усков.
Якість запису він назвав дуже гарною для аматорського прослуховування.
"Це або знято з центрального комутатора, або одна зі сторін записувала розмову", – припустив Усков.
Водночас відповідь на запитання, чи належать голоси на плівках Саакашвілі і Курченку, експертизі дати буде дуже складно, уважає він. У жодному поданому фрагменті співрозмовники не говорять хоча б протягом 30 секунд, що вважається мінімально необхідним часом для ідентифікації голосу.
"Можна припустити, що існують якісь оригінали цих розмов, які починаються "Вітаю" та закінчуються "До побачення". На оприлюднених записах ми це чуємо не часто, але зазвичай так відбувається. За тими розмовами перспективи ідентифікації будуть, очевидно, інші. Якщо це взагалі комусь буде потрібно", – сказав Усков.
5 грудня генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що оточення Саакашвілі отримало з Росії майже $500 тис. на фінансування мітингів для повалення української влади. За його словами, метою акцій лідера "Руху нових сил" було припинення кримінального переслідування стосовно бізнесмена-втікача Сергія Курченка і відновлення його контролю над активами в Україні. ГПУ також оприлюднила аудіозаписи телефонних розмов, які нібито підтверджують це.
Саакашвілі запевнив, що не знайомий із Курченком, а записи ГПУ назвав фейком.
Прокуратура вимагала для політика запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту з носінням електронного браслета.
11 грудня Печерський райсуд Києва відхилив клопотання обвинувачення і відпустив Саакашвілі на волю.
Іншого фігуранта плівок, помічника Саакашвілі Северіона Дангадзе, було арештовано на 60 діб.
Луценко 11 грудня пообіцяв залучити іноземних експертів для перевірки автентичності плівок.