"Енергоатом" відмовився продавати електроенергію після зміни правил на ринку електроенергії – ЗМІ
Учасники торгів розповіли агентству ExPro, що після зміни моделі спеціалізованих зобов'язань (ПСО) на оптовому ринку електричної енергії "Енергоатом" виставив на торги обсяги струму на кінець серпня, але не прийняв жодної із заявок.
14 серпня НАЕК "Енергоатом" на аукціоні, на який було виставлено 800 лотів загальним обсягом 249,6 тис МВт-год базового навантаження, відмовився продавати електроенергію. Про це агентство ExPro повідомило, посилаючись на учасників торгів.
За даними співрозмовників агентства, НАЕК "Енергоатом" не прийняв жодної пропозиції від покупців, які пропонували купити лоти за цінами 950-1150 грн/МВт-год.
"Енергоатом" продавав обсяги на кінець серпня. На даний момент вони вже практично не затребувані, тому що більшість виробників продають левову частку в кінці попереднього місяця. Проте були заявки на покупку за ціною близькою до ринку на добу вперед. Із невідомої нам причини керівництво компанії відмовилося приймати заявки", – ExPro один із трейдерів.
Посилаючись на дані "Української енергетичної біржі", ExPro пише, що на торги 14 серпня було виставлено 249,6 тис МВт/год базового навантаження за стартовою ціною 1500 грн/МВт-год із постачанням протягом 19–31 серпня.
В "Енергоатомі" інформували, що торги були безрезультатними, але причини не вказували.
"Аукціон, що мав відбутися 14 серпня, з продажу електроенергії на ринку двосторонніх договорів з об'ємом 800 МВт/год і вартістю 1300 грн за МВт /год, закінчився без результатів", – ідеться в повідомленні компанії.
Кабінет Міністрів вніс зміни до положення про покладання спеціальних зобов'язань (ПСЗ) на учасників ринку електричної енергії 5 серпня. Уряд збільшив обсяг енергії, яку "Енергоатом" і "Укргідроенерго" можуть продавати на ринкових умовах, до 40%.
"50% електроенергії, виробленої підприємством, буде постачатися для потреб населення, щоб максимально знизити кінцеву ціну. При цьому підприємство отримає можливість реалізовувати приблизно 40% своєї електроенергії на ринкових умовах. Це дасть змогу "Енергоатому" отримувати прибутки, вчасно виплачувати зарплату, вчасно робити ремонтні програми", – запевняв прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Як пише "Інтерфакс-Україна", 13 серпня, після оприлюднення остаточного варіанта положення, "Енергоатом" виступив проти нововведень.
"Остаточний варіант положення, опублікований на сайті Кабміну, швидше за все, є свідченням неприхованого лобізму і маніпуляції інформацією про ринок електроенергії з метою введення в оману керівництва уряду. Адміністрування вартості електроенергії для одного з учасників ринку в межах його зобов'язань перед державою – це відверта дискримінація на користь інших учасників, а значить – порушення базового принципу конкуренції", – заявили в компанії.
В "Енергоатомі" повідомили, що в остаточному варіанті документа з'явився пункт про адміністрування ціни, якого не було у проєкті постанови, затвердженому на засіданні уряду 5 серпня.