Ердоган на початку 2022 року відвідає Україну, планують підписання угоди про зону вільної торгівлі з Туреччиною – Кулеба

Ердоган заявляв, що готовий бути посередником між владою України та Росії в мирних переговорах
Фото: ЕРА

Президент Туреччини Реджеп Ердоган на початку 2022 року відвідає Україну. Про це 14 грудня на форумі "Дипломатія 2022: пріоритети стратегії зовнішньополітичної діяльності" заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Ви розумієте, наскільки важливий цей візит у контексті безпеки та питання Криму!" – сказав Кулеба.

Планують, що під час візиту Ердоган зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським, сторони підпишуть низку угод між Україною та Туреччиною, зокрема щодо зони вільної торгівлі.

Востаннє Зеленський та Ердоган зустрічалися у вересні на полях сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку (США). Тоді порушували питання звільнення українців, яких утримує Росія (Київ хоче залучити до цього процесу Анкару). 17 листопада двоє президентів говорили телефоном.

Попередній візит Ердогана до Києва відбувся 3 лютого 2020 року.

Зеленський відвідав Туреччину 7–8 серпня 2019 року.

Ердоган у листопаді 2018 року казав, що Україна й Туреччина планують підписати угоду про ЗВТ до кінця 2018 року, проте цього не сталося. У серпні 2019 року він закликав завершити процес підписання документа.

Колишній посол України в Туреччині Андрій Сибіга в лютому 2020 року говорив, що угода про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною готова на 95%.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 1 вересня заявляло про перезавантаження переговорів із Туреччиною щодо угоди про зону вільної торгівлі.

Контекст:

Ердоган 29 листопада 2021 року оголосив, що готовий бути посередником між владою України та Росії в мирних переговорах. У Кремлі до його заяви говорили, що вважають неможливим "знайти шляхи вирішення проблеми" на саміті щодо врегулювання ситуації на Донбасі за участю Туреччини, України та Росії, наполягаючи, що Росія "не є стороною конфлікту".

В Офісі президента України вітали ініціативу Ердогана. Якщо Росія відкине пропозицію, це свідчить про те, що "російська сторона не відчуває впевненості в собі, коли контактує з такими дійсно потужними політичними суб'єктами, як турецька сторона", заявив радник глави ОП Михайло Подоляк.

Прессекретарка МЗС Росії Марія Захарова сказала, що "про жодну посередницьку роль Туреччини між Росією та Україною" не може йтися, оскільки, на її думку, РФ "не є стороною конфлікту".

Тим часом Росія і далі нарощує війська на кордоні з Україною. Про це 6 грудня заявив міністр оборони США Ллойд Остін на зустрічі з головними керівниками департаментів Пентагону. За оцінкою української розвідки, поблизу українсько-російського кордону та на окупованих територіях України зосереджено вже понад 94 тис. російських військових. Міністр оборони України Олексій Резніков не відкидає, що ця цифра скоро може зрости до 175 тис.