Фукс: Європу та Україну об'єднує спільний страх. Страх перед популістами у владі
Популізм розростається, коли агітаційну риторику будують виключно навколо очікувань електорату, вважає бізнесмен Павло Фукс.
Переможцю президентських перегонів в Україні необхідно буде вирішувати проблеми у сфері освіти, соціального забезпечення, а також справлятися глобальним викликами. Таку думку в колонці, опублікованій на сайті "РБК-Україна" висловив бізнесмен Павло Фукс.
“Європу та Україну об'єднує спільний страх. Страх перед популістами у владі. Популізм розростається, коли агітаційна риторика будується виключно навколо очікувань електорату. Втім, політикам щастить. Вони часто помиляються (свідомо чи ні) і все одно претендують на довіру людей. Тут справа в інерції. Стагнація державних проектів може тривати десятиліттями. Інерція – взагалі прихований каталізатор багатьох проблем. Її часто плутають із рухом уперед", – зазначає він.
Серед головних викликів, із якими зіткнеться переможець президентських перегонів, Фукс називає освіту.
“Україна – чемпіон за викликами для політиків. Викликів точно вистачить на кілька президентських каденцій. Першим у моєму суб'єктивному рейтингу стоїть освіта", – пише він.
На думку бізнесмена, "до останнього часу нам вистачало інерції від радянської системи". “Але зараз очевидне стає явним – людей майбутнього по-старому не підготувати. Кардинально змінюється формат навчання. [Засновник Microsoft] Білл Гейтс виступив із посланням, зазначивши, що вчитися і переучуватися людям доведеться протягом життя. А не тільки на його початковому етапі. Вже зараз половина студентів західних коледжів – 25 років і старше. Більше половини працює, а у більше чверті є діти", – зазначив він.
Також Фукс звернув увагу на проблеми у соціальній сфері.
"Формально не будучи "лівими" по ідеології, політики інерційно беруть на себе зобов'язання побудувати "комунізм". Вже намагалися – не вийшло. Навряд чи сьогоднішній проект "Україна" – це соціально орієнтована держава за своєю суттю. Перед тим, як критикувати мене за це висловлювання, порівняйте рівень податкового навантаження в країнах, які можуть служити успішними прикладами. І ще варто звернути увагу на масштаб ухилення від сплати податків в Україні. ...Ні, будувати соціально орієнтовану державу – відмінна ідея. Але щоб відсікти популістів, спочатку потрібно зрозуміти, хто з кандидатів пропонує реальний порядок денной бізнесу. Великому, середньому і малому", – підкреслив він.
Окрім того, пише Фукс, в Україні є проблема дефіциту професійних кадрів і залучення інвестицій.
“Чи можливо сьогодні в Україні вибудувати виробничий цикл із високою доданою вартістю? Ми за інерцією вважаємо, що так. Але у мене немає відповіді. Це складна дилема. І вже точно навряд чи її можна розв'язати блискавично", – додав бізнесмен.
Фукс зазначає, що переможець президентських виборів також повинен буде зайнятися розвитком внутрішнього ринку збуту. “В Україні він просів після анексії Криму і війни на Донбасі. Однак у внутрішньому ринку все одно залишається величезний потенціал. Той підйом, який ми спостерігали після 2014–2015 років, утворився в тому числі завдяки йому", – написав він.
Окрім того, майбутній президент зіткнеться з глобальними викликами, "які навіть великі країни не можуть розв'язати самостійно".
“Думаю, не варто уточнювати, що переможець президентських перегонів зіткнеться з політичною фрондою. Головне для нас, що Україна вже зробила цивілізаційний вибір", – сказав Фукс.
Вибори президента в Україні призначено на 31 березня 2019 року. Виборча кампанія стартувала 31 грудня 2018 року. Центрвиборчком зареєстрував 44 кандидатів, пізніше п'ятеро з них зняли свої кандидатури.