ДБР розслідує понад 100 справ про зловживання у військкоматах

У ДБР спочатку "намагалися уникати таких чутливих тем", як кримінальні провадження, де фігурують військкоми, але зараз "приховувати вже не вдається", визнали в бюро
Фото: dbr.gov.ua

Наразі Держбюро розслідувань України розслідує понад 100 кримінальних проваджень про зловживання у військкоматах. Про це пресслужба ДБР повідомляла 21 липня.

"Після початку повномасштабної агресії Росії проти України деякі посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки почали використовувати воєнний стан для власної наживи. Бюро системно викриває та розслідує всі факти недбалого виконання чиновниками своїх обов'язків, використання своїх владних повноважень для хабарництва чи організації корупційних схем", – ідеться в повідомленні.

З початку війни ДБР розпочала розслідування 106 кримінальних проваджень щодо порушень під час роботи ТЦК і військово-лікарських комісій. За результатами цієї роботи 21 людину повідомили про підозру, до суду передано вісім обвинувальних актів щодо 16 осіб.

За матеріалами розслідувань суди заарештували майно підозрюваних та обвинувачених на суму 1,5 млн грн. За підрахунками ДБР, дії фігурантів проваджень завдали державі збитків на 769 тис. грн, а самі фігуранти отримали неправомірний зиск на суму 1,2 млн грн.

Ідеться, зокрема, про випадки отримання хабарів у великих розмірах за фальшиві довідки для уникнення чоловіками призовного віку мобілізації – наприклад, довідки про опікунство чи інвалідність, розповіла 24 липня в ефірі марафону радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян. Про це пише LIGA.net.

"З початку повномасштабного вторгнення був період часу, коли бюро намагалося уникати таких досить чутливих тем, що стосувалися кримінальних проваджень, у яких підозрюються або фігурують військовослужбовці, зокрема військкоми. Але на сьогодні ми можемо сказати, що приховувати вже не вдається, тому ми просто констатуємо факти, що наразі ДБР розслідує понад 100  кримінальних проваджень щодо зловживань у військкоматах", – сказала спікерка.

В ефірі "Радіо Свобода" вона додала, що, на відміну від резонансного випадку з колишнім начальником Одеського обласного центру комплектування Євгеном Борисовим, інших головних військкомів регіонів серед фігурантів немає.

"Прямо скажу, що керівники – ні. Але можу сказати, що, наприклад, коли ми з вами говоримо про Вінницький центр комплектування, то там було повідомлено підозри всім учасникам схеми видачі підроблених документів для ухилення від військової служби. Зазвичай у цій схемі беруть участь від двох до шести людей", – сказала Сапьян.

Контекст:

На тлі скандалу з Борисовим президент України Володимир Зеленський доручив перевірити військкомів у всіх регіонах України, "щоб вони не ганьбили нашу державу та пам'ять героїв, які гинуть на фронті". Масові перевірки проведуть Національне агентство з питань запобігання корупції, ДБР, СБУ, Нацполіція.

Наприкінці квітня екснардеп Ігор Мосійчук звинуватив Борисова в корупції. За його словами, на той час військком придбав віллу в Марбельї для своєї матері-пенсіонерки й наприкінці 2022 року сам виїжджав туди на відпочинок майже на місяць. Окрім того, Мосійчук стверджував, що Борисов користується дорогою машиною, яку нібито завіз під виглядом гуманітарної допомоги.

Видання "Цензор.НЕТ" також писало з посиланням на свої джерела, що мати і дружина військкома "фактично є доларовими мультимільйонерами й володіють розкішною нерухомістю на одному з елітних курортів Іспанії в Марбельї". Видання зазначало, що дружина Борисова Олександра почала займатися бізнесом одразу після того, як одружилася з ним 2015 року, і має фірму з продажу одягу бренда Levi's у двох торговельних центрах Києва та Львова.

3 травня Держбюро розслідувань повідомило, що відкрило кримінальне провадження щодо Борисова.

"Українська правда" 22 червня випустила розслідування про те, як родина Борисова під час війни придбала маєток в Іспанії та автомобілі.

28 червня стало відомо, що Борисова звільнили з посади.

Наприкінці липня Борисову оголосили про підозру в незаконному збагаченні, неявці на службу й ухиленні від військової служби. За кілька днів співробітники ДБР затримали його в Києві.