Гендиректор "Оператора ГТСУ" розповів, як Україна і Польща можуть зруйнувати монополію "Газпрому" в Європі

Макогон розповів про ймовірну співпрацю України і Польщі, унаслідок якої "Газпром" може знизити ціну на газ у Європі
Фото: Sergiy Makogon / Facebook
Україна і Польща мають кілька варіантів використання газотранспортних систем обох країн, які можуть перешкодити монополії російського "Газпрому" на ринку Європи.

Про це в ефірі "Радио НВ" розповів генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон, повідомило видання НВ 2 вересня.

За його словами, один із таких варіантів полягає в тому, що Польща закуповуватиме скраплений газ на своєму LNG-терміналі в місті Свіноуйсьце на березі Балтійського моря, відправляти його в українські підземні сховища газу, а звідти його можуть постачати в європейські країни.

"[Польща] будує не тільки LNG-термінал, ще будують так звану Балтійську трубу, яка з'єднує Польщу з видобувними площами в Північному морі. Крім того, уже побудований інтерконектор із балтійськими країнами і можна отримувати газ із LNG-терміналу у Клайпеді, і також побудований інтерконектор зі Словаччиною. Тому дуже велика кількість різних варіантів співпраці між нашими країнами", – додав Макогон.

Він розповів, що можливість отримувати скраплений газ із Норвегії, США та інших країн сприятиме встановленню ринкової ціни на газ у Європі.

"Це вже довів досвід Балтійських країн, коли вони побудували свій LNG-термінал у Клайпеді. І наскільки я пам'ятаю, "Газпром" був змушений знизити ціну на газ на 20%, щоб конкурувати із LNG-газом", – додав Макогон.

За його словами, політична воля для реалізації проєкту у Польщі та України є. Великих коштів для цього не потрібно, сказав очільник ОГТСУ, не конкретизуючи вартості проєкту.

Контекст:

30 серпня голова ОГТСУ говорив, що Україна і Польща розглядають можливість створення газового хаба.

"Наші газові ринки є найбільшими в регіоні – близько 50 млрд м&³3; на рік. Польща має план розвитку терміналів СПГ, балтійського газопроводу і конекторів із сусідами. Україна має у своєму розпорядженні найбільші в Європі газові сховища і розвинену потужну газотранспортну систему, яка сполучена із сімома сусідніми країнами. Із доступом до трансбалканського газопроводу наші країни можуть створити потужний північно-південний газовий коридор, який забезпечить енергетичну безпеку всієї Південно-Східної Європи", – цитує Макогона пресслужба ОГТСУ.