Голова "Газпрому" озвучив плани скоротити в п'ять разів транзит через Україну
Скорочення обсягу транзиту газу через Україну з 82,2 млрд м³ до 15 млрд м³ голова компанії "Газпром" Олексій Міллер пов'язав зі збільшенням видобутку на Ямалі.
Російська державна компанія "Газпром" знизить транзит газу до Європи через Україну після збільшення вдвічі пропускної здатності газопроводу "Північний потік", який іде по дну Балтійського моря до німецького міста Грайфсвальд. Про це голова "Газпрому" Олексій Міллер повідомив в інтерв'ю Reuters.
За його словами, через "Північний потік" спрямують газ із півострова Ямал, де збільшили видобуток копалин. Через Балтійське море цей газ качати на 2 тис. км ближче, ніж через Україну, яка "десятиліттями не вкладала в модернізацію трубопроводів".
Зниження, яке анонсує Міллер, є "різким", залишковий обсяг буде призначено для країн, "які межують із Україною". Після січня 2020 року обсяг транзиту становитиме "десь приблизно 15 млрд м3 на рік", тоді як у 2016 році обсяг становив 82,2 млрд м3.
Голова "Газпрому" зазначив, що компанія "готова вести переговори".
До Європи російська компанія постачає газ за трьома маршрутами: через Україну, через Білорусь і через Балтійське море.
24 квітня європейські компанії Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper і Wintershall підписали з "Газпромом" договір про довгострокове фінансування будівництва газопроводу "Північний потік – 2".
Проект "Північний потік – 2", який очолює колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, передбачає будівництво двох ниток газопроводу сукупною потужністю 55 млрд м3 газу на рік із Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Активний газопровід "Північний потік" складається з двох ниток завдовжки 1224 км і пропускною здатністю 27,5 млрд м3 кожна. Він проходить по дну Балтійського моря. "Газпром" почав постачання цим газопроводом у 2012 році.
У грудні 2015 року президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що проект другої черги газопроводу "Північний потік" не відповідає енергетичним правилам ЄС (Третього енергетичного пакету) і підриває роль України як транзитера газу.
У березні 2016 року вісім країн Євросоюзу підписали звернення до Єврокомісії з протестом проти проекту газопроводу.
Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель заявив, що, попри будівництво "Північного потоку – 2", Росія повинна зберегти постачання газу через територію України.