Глава МЗС Ізраїлю приїхав до України. Це перший візит ізраїльського чиновника такого рівня протягом року

Коен (праворуч) приїхав до Києва поїздом із Польщі
Фото: Michael Brodsky / Twitter
Міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен 16 лютого прибув до Києва з візитом. Про це він повідомив у Twitter.

"Я приїхав сказати: Ізраїль підтримує Україну та український народ у скрутну хвилину", – написав Коен.

У нього заплановано зустріч із президентом Володимиром Зеленським і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою.

Він також анонсував відвідування Бабиного Яру й відновлення повноцінної роботи посольства Ізраїлю в Києві.

Під час візиту Коен уже відвідав Бучу Київської області, фото звідти опублікував він сам і посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський.

"Неможливо залишатися байдужим перед лицем суворих видовищ і жахів, про які я тут почув і які відчув. Ізраїль засуджує будь-яке навмисне заподіяння шкоди невинним", – заявив Коен.

Коен також відвідав "одну з останніх єврейок у Гостомелі", повідомив Бродський. Міністр привіз 82-річній Жанетті Бутенко обігрівач і теплу ковдру.

Про деталі візиту пише Times Of Israel. Видання зазначає, що це перший приїзд ізраїльського високопосадовця в Україну від початку повномасштабного вторгнення РФ.

Як повідомляють, наступного дня після одноденного візиту до Туреччини Коен увечері 15 лютого приземлився в польському Жешуві, а потім сів зі своєю делегацією на нічний потяг із Перемишля до Києва.

З міркувань безпеки візит тримали в секреті до прибуття Коена в Бучу.

Коен візьме участь у церемонії офіційного відкриття посольства Ізраїлю в Києві на постійній основі й зустрінеться із членами єврейської громади Києва.

Імовірно, міністр вилетить до Ізраїлю вранці 17 лютого з Польщі після ще однієї нічної подорожі потягом.

У Бучі Коен поклав вінок до братської могили 116 мирних жителів, убитих росіянами, але жодного разу не згадав про Росію, зазначає видання.

"Ми перебуваємо тут із важливим візитом солідарності з українським народом", – сказав міністр у відповідь на запитання, чи засудить він росіян, додавши, що Ізраїль і далі надаватиме гуманітарну допомогу.

Контекст:

Ізраїль передає Україні гуманітарну допомогу, а також медичне обладнання та обмундирування для рятувальників. Бродський заявив 4 жовтня 2022 року, що Ізраїль активно допомагає Україні, але не переходячи "червоних ліній". За його словами, вони пов'язані із ситуацією на Близькому Сході, яка будь-якої миті може скотитися в передвоєнну чи воєнну.

Зеленський неодноразово закликав Ізраїль визначитися, з ким він – "з демократичним світом чи з тими, хто закриває очі на російський терор". 18 жовтня глава МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що Україна надішле офіційну ноту уряду Ізраїлю з проханням невідкладно надати їй системи ППО.

Попередній міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц заявляв, що Ізраїль не має виробничих потужностей, щоб постачати Україні системи ППО. Ганц зазначав, що Ізраїль щодня думає, як ще може допомогти Україні, але водночас він не може "спустошити свої запаси ППО".

У листопаді на виборах до Кнесету Ізраїлю XXV скликання найбільшу підтримку здобула партія "Лікуд" Беньяміна Нетаньяху. 29 грудня Нетаньяху офіційно вступив на посаду прем'єра.

Коен, вступаючи на посаду глави МЗС, заявив, що пріоритетом зовнішньої політики Ізраїлю будуть відносини зі США і розвиток зв'язків із Європою. Говорячи про російсько-українську війну, він зазначив, що "збережеться гуманітарна допомога", і "одну річ ми зробимо точно менше говоритимемо публічно".

У січні 2023 року посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук заявив, що Ізраїль залишається єдиною демократичною країною, яка від початку літа жодного разу не висловила співчуття щодо обстрілів української цивільної інфраструктури й масової загибелі українських громадян.