Головне за тиждень. Мангер, підозрюваний в організації вбивства Гандзюк, вийшов під заставу, Супрун знову в.о. міністра
"ГОРДОН" пропонує огляд головних новин 11–17 лютого.
Мангер. Підозра і запобіжний захід
11 лютого голові Херсонської облради Владиславу Мангеру вручили повідомлення про підозру в організації вбивства активістки Катерини Гандзюк.
Генеральний прокурор Юрій Луценко оприлюднив схему, згідно з якою Мангер замовив і частково оплатив напад на Гандзюк.
Підозрюваного не затримували. 12–14 лютого Шевченківський райсуд Києва обрав йому запобіжний захід. Чиновника заарештували з можливістю внести заставу в розмірі 2 млн 497 тис. грн. Кошти вніс адвокат Мангера Дмитро Ільченко, підозрюваний 15 лютого вийшов із СІЗО.
13 лютого Мангер звинуватив генерала СБУ Данила Доценка в причетності до нападу на Гандзюк. У СБУ ці звинувачення назвали абсурдом.
Мюнхен. Конференція з безпеки
16 лютого канцлер Німеччини Ангела Меркель під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки нагадала, що ФРН відмовилася від атомної енергетики, а тому країні потрібно більше російського газу. Вона підкреслила, що після введення в експлуатацію газопроводу "Північний потік – 2" транзит газу через Україну буде збережено.
Водночас віце-президент США Майк Пенс у Мюнхені попередив, що, на думку Штатів, країни Заходу підтримкою російського газопроводу "Північний потік – 2" ставлять себе в залежність від РФ.
"Північний потік – 2". Нова директива
Європейський парламент, Рада ЄС та Європейська комісія погодили поправки до газової директиви, які, зокрема, стосуються проекту "Північний потік – 2". Зміни передбачають, що постачальник газу не зможе бути одночасно власником газопроводу, а його оператор зобов'язаний надавати доступ до нього іншим постачальникам палива.
Українські моряки. Залишили під арештом, виїзд на лікування поранених не дозволили
12–13 лютого Мосміськсуд залишив під арештом 12 українських військовополонених, членів екіпажів кораблів "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу". Апеляції адвокатів на рішення про арешт ще вісьмох моряків розглядатимуть наступного тижня. Захист заявляє, що подання апеляції необхідне для подальшого розгляду справи в міжнародних інстанціях.
Влада РФ відмовила трьом постраждалим українцям у можливості виїхати на лікування в Україну або третю країну.
Українські моряки. Санкції США та ЄС
15 лютого ЗМІ повідомили, що дипломати Європейського союзу досягли угоди про введення санкцій проти вісьмох осіб, причетних до захоплення Росією 25 листопада 2018 року двох катерів і буксира Військово-морських сил України та арешту моряків.
Американські сенатори від Республіканської партії Ліндсі Грем і Корі Гарднер, а також їхні колеги з Демократичної партії Роберт Менендес, Бен Кардін і Джин Шахін 13 лютого подали оновлений законопроект про захист американської безпеки від кремлівської агресії. Вони, зокрема, пропонують ввести санкції проти 24 співробітників Федеральної служби безпеки РФ у відповідь на затримання та арешт 24 українських моряків.
Уляна Супрун. Знову в.о.
Окружний адміністративний суд Києва 14 лютого скасував своє рішення про заборону Уляні Супрун виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я. 15 лютого суд мав розглянути по суті позов нардепа від Радикальної партії Ігоря Мосійчука до Супрун. Депутат вимагає скасувати її призначення в.о. глави МОЗ. Однак суддя, призначений для розгляду позову, взяв самовідвід.
Зураб Аласанія. Звільнення після виборів
12 лютого наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України перенесла дату розірвання контракту з головою правління Зурабом Аласанією до 6 травня, тобто на період після президентських виборів.
Отруєння Скрипалів. Третій підозрюваний
Третього підозрюваного в отруєнні в британському Солсбері колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля і його дочки звуть Денис Сергєєв, його оперативний псевдонім – Сергій Федотов, ідеться у спільному розслідуванні Bellingcat, The Insider і Respekt, яке було опубліковано 14 лютого.
Співробітник ГРУ Федотов міг бути причетним також до отруєння болгарського підприємця Еміліяна Гебрєва у 2015 році. Про це 11 лютого заявив генпрокурор Болгарії Сотір Цацаров.
Стіна на мексиканському кордоні. Трамп запровадив режим НС
У Конгресі США 11 лютого дійшли попередньої згоди щодо питання безпеки південного кордону. Конгресмени погодилися виділити на фінансування прикордонних укріплень $1,3 млрд, а не $5,7 млрд, як пропонував президент Дональд Трамп.
Глава Білого дому заявив, що незадоволений угодою. 15 лютого Трамп повідомив, що вводить у США надзвичайний стан через ситуацію на кордоні з Мексикою.
Спікер Палати представників США Ненсі Пелосі та лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер назвали це рішення Трампа незаконним, оскільки, на їхню думку, жодної кризи немає.
Американець у Росії. Главу інвестфонду Калві заарештували
16 лютого Басманний суд Москви посадив під арешт до 13 квітня американського громадянина Майкла Калві, засновника російського інвестиційного фонду Baring Vostok. Калві є підозрюваним у справі про розкрадання 2,5 млрд руб. (приблизно 1,2 млрд грн).
Сам заарештований уважає арешт результатом конфлікту з членом ради директорів банку "Восточный" Шерзодом Юсуповим і міноритарієм банку Артемом Аветісяном.
Північна Македонія. Остаточно
12 лютого Преспанська угода про перейменування Республіки Македонія на Північну Македонію набула чинності, повідомив міністр закордонних справ перейменованої держави Нікола Дімітров.