Гордон – Турчинову: Чому ви не віддали наказу заарештувати "зелених чоловічків" у Криму чи знищити їх? Якби віддали – не було би 10 000 убитих. Відео
Журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон в ефірі телеканала "112 Україна" звернувся до секретаря Ради нацбезпеки й оборони України Олександра Турчинова. Гордон нагадав, що у 2014 році, у період анексії Криму Росією, Турчинов був в.о. президента України, головнокомандувачем Збройних сил. "Я хочу поставити Турчинову одне запитання. Це запитання зараз я ставлю як громадянин України, але завтра його поставить суспільство, а післязавтра – історія. Шановний Олександре Валентиновичу, чому ви особисто не віддали наказу заарештувати "зелених чоловічків" чи знищити їх для того, щоб сказати всьому світу: "Дивіться: ось невідомі терористи вторглися на територію суверенної держави, ми намагалися їх заарештувати – не вийшло, і ми їх знищили", – сказав Гордон.
На думку журналіста, якби російських військових, які захопили адміністративні будівлі у Криму в лютому–березні 2014 року, було знищено, не було би військового конфлікту на Донбасі.
"Чи розумієте ви, Олександре Валентиновичу, що якби ви це зробили – не було би проблеми на Донбасі, не було би 10 000 убитих людей. Можна було би вирішити питання, задавивши цю гідру в зародку", – вважає Гордон.
Він нагадав, що в 1994 році українським спецслужбам удалося запобігти схожому сценарію у Криму.
"Євген Кирилович Марчук (у 1994 році – голова СБУ. – "ГОРДОН") не дасть мені збрехати. У 1994 році, коли був обраний президентом Криму росіянин Мешков, уночі на літаках група "Альфа" десантувалася на півострів, узяла під контроль МВС і СБУ. На ранок, коли туди прийшли росіяни, вони побачили групу "Альфа" – і конфлікт не відбувся", – розповів Гордон.
Журналіст уважає, що якби у 2014 році Україна провела силову операцію у Криму, це зрозумів би весь світ.
"Увесь світ зрозумів би, якби наші війська чи спецпідрозділи арештували чи знищили людей без розпізнавальних знаків, які вторглися на територію суверенної держави, тим більше увійшли в орган влади – Верховну Раду Криму. Я ставлю це запитання, сподіваючись, що Олександр Валентинович публічно відповість", – сказав Гордон.
У ніч на 27 лютого 2014 року люди зі зброєю (як пізніше виявилося – російські силовики) захопили будівлі Верховної Ради та Ради міністрів Криму в центральній частині Сімферополя, піднявши над ними прапор Росії. 16 березня в Криму пройшов незаконний референдум, після якого Росія анексувала півострів.
За словами Сергія Пашинського, який під час анексії був в.о. голови Адміністрації Президента, Турчинов давав команду українським військовим у Криму стріляти по російських військовослужбовцях, але вони так і не виконали наказу. На думку Пашинського, це сталося тому, що багато військових у Криму симпатизували російській владі. "На 70% кримські частини були укомплектовані кримчанами, а ви знаєте настрої у Криму. Вони вважали, що це історична справедливість", – заявляв він.
За словами Турчинова, на початку 2014 року Збройні сили України могли протиставити Росії лише дві батальйонно-тактичні групи. Більшість українських військовослужбовців, співробітників СБУ та МВС, які під час анексії перебували на півострові, за словами Турчинова, зрадили присягу. "Для розуміння ситуації: не зрадили свою країну із 13 468 солдатів і офіцерів Збройних сил, що перебували у Криму, тільки 3990 (29,6%), із 10 936 працівників МВС – тільки 88 осіб (0,8%), із 1870 прикордонників в Україну повернулося лише 519 (27,7%), із 2240 працівників СБУ – лише 242 (10,8%), із 527 офіцерів і прапорщиків Управління держохорони не зрадило Україну 20 осіб (3,8%)", – сказав Турчинов на початку 2017 року.