Грозєв: Коли держава – злочинець, ти не повинен дотримуватися законів, які ця ж держава придумала G

Грозєв: Одна з найбільших проблем правоохоронних органів Європи це те, що вони можуть працювати тільки за буквою закону
Фото: EPA

Болгарський журналіст, головний розслідувач Bellingcat Христо Грозєв розповів засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, як йому вдалося створити власний розслідувальний проєкт.

Одним із важливих факторів Грозєв назвав сміливість пробувати речі, які інші пробували і в них не виходило.

"Розуміння, що можна ще щось зробити, чого розвідка, поліція, прокурори не можуть зробити. Це розуміння, що є дірки в системі, що вони через лінощі або неможливість, наприклад, перетинати кордони... Я завжди говорю, що одна з найбільших проблем правоохоронних органів Європи – це те, що вони можуть працювати лише за буквою закону. І через те, що є поняття суверенності правових систем, коли держава порушує міжнародне право, їй нічого не можна зробити. Тобто коли Росія вбиває або організовує вибухи складів, єдине, що їм вдається, – це поставити запитання Росії: "Ви це зробили?" І чують у відповідь: "Ні, це не ми". І все закривають на цьому", – наголосив журналіст.

За його словами, саме це дало змогу розслідувачам знайти свою нішу – можна шукати докази в будь-який спосіб.

"Коли держава – злочинець, ти не маєш дотримуватися законів, які ця ж держава придумала. Отже, можливо, це сміливість пробувати те, чого інші не пробували. Це одна із причин. Друга – відсутність лінощів. Тобто коли людина працює із дев'ятої до п'ятої і робота вимагає вирішити якийсь казус чи злочин, то це одна справа. А коли це твоє хобі, ти можеш і вечір, і вихідний, і канікули присвятити цьому. Це дає набагато більше можливостей вирішити такий казус. Адже, щоб його вирішити, ти маєш його зрозуміти. А щоб зрозуміти, ти маєш пам'ятати всі ці факти постійно, а не лише приходити на роботу й дивитися, що було. І ось, я думаю, багато хто з нас саме цим і займається. Тому вдається", – розповів Грозєв.

Грозєв: У Кремлі є список смерті. Читайте повний текст інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Грозєв народився 1969 року в болгарському місті Пловдив. Закінчив Американський університет у Болгарії та IMADEC University в Австрії.

Із кінця 80-х займається журналістикою. 1995 році розпочав співпрацю з американською медіакомпанією Metromedia International. У межах співпраці запускав десятки радіостанцій у країнах Балтії, Фінляндії, Болгарії, Угорщини, Росії. 2000 року став президентом Metromedia International. 2003 року Metromedia International вирішила вийти з радіобізнесу, і Грозєв придбав у неї російські активи. 2006 року він продав їх французькій компанії Lagardere. Водночас Грозєв керував ірландською компанією Communicorp, яка придбала в Metromedia International інші її радіомовні активи.

Із 2000-х інвестує в різні медіаактиви. Наразі, як повідомляють на сайті European Press Prize, він керує радіостанціями в Нідерландах та Україні.

Із 2015 року Грозєв співпрацює з Bellingcat. Є автором низки резонансних розслідувань, переважно пов'язаних із Росією, зокрема про отруєння Навального хімічною речовиною групи "Новачок", отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля "Новачком" у Великобританії, причетність РФ до збиття малайзійського літака Boeing у небі над Донбасом 2014 року.

2019 року Грозєв здобув премію European Press Prize у сфері розслідувальної журналістики за розслідування про отруєння Скрипаля.

Нині Грозєв живе в Австрії.