"Як би я це для вас". НАБУ оприлюднило подробиці справи про хабар у розмірі $2,7 млн, у якій фігурує керівництво Верховного Суду. Аудіо, фото photo icon

НАБУ та САП викрили корупційну судову схему
Фото: nabu.gov.ua
Національне антикорупційне бюро України 16 травня оприлюднило частину аудіодоказів у справі про затримання ексголови Верховного Суду Всеволода Князєва.

Як стверджують у НАБУ та САП, неправомірна вигода у розмірі майже $2,7 млн може бути частиною ширшої схеми корупційного тиску на суди.

Під час брифінгу 16 травня керівник САП Олександр Клименко розповів, що у зв'язці з Верховним Судом діяв так званий бекофіс, який був посередником між керівництвом суду та особами, котрі намагалися за неправомірну вигоду вирішити свої питання в суді.

Пресслужба НАБУ пояснила, що група діяла як "адвокатське об'єднання".

Один з адвокатів об'єднання був посередником у переданні незаконної винагороди керівництву Верховного Суду для подальшого ухвалення судового рішення.

За даними джерела "Української правди" в антикорупційних органах, разом із Князєвим було затримано адвоката Олега Горецького. Саме його адвокатська фірма, за твердженням слідства, була бекофісом.

Пресслужба НАБУ опублікувала інфографіку з описом схеми. Із неї випливає, що суддям Верховного Суду було передано гроші за судове рішення на користь власника фінансової групи "Фінанси та кредит" (ним є мільярдер Костянтин Жеваго). Домовленості у цій справі між власником групи, адвокатом та головою Верховного Суду було досягнуто у березні – квітні. У період із 15 березня до 19 квітня адвокат, який брав участь у схемі, отримав $2,7 млн. 19 квітня суд ухвалив рішення на користь бізнесмена. 3 травня за це рішення Князєву передали перший транш у сумі $1,35 млрд, 15 травня – ще $450 тис.

Отже, із $2,7 млн хабара $1,8 млн призначалися для суддів Верховного Суду, решту $900 тис. мали отримати посередники.

Водночас Жеваго заперечує свою причетність до хабаря представникам Верховного Суду.

Інфографіка: nabu.gov.ua

Також бюро опублікувало записи розмов фігурантів справи і фото доказів. Зокрема, на записі є прослуховування розмов адвоката й акціонера фінансової групи, під час яких вони обговорюють суму хабаря і подробиці справи, а також прослуховування розмов Князєва та його довіреної особи про розподіл грошей (за інформацією "НикВести", цією довіреною особою є колишній депутат Миколаївської міськради, нотаріус Кирило Горбуров).

"Ти зрозумій, що як би я це для вас", – сказав під час однієї з розмов із ним Князєв.

Аудіо: NABU / YouTube

Контекст:

15 травня ЗМІ повідомили, що НАБУ затримало на хабарі голову Верховного Суду. Того самого дня ввечері НАБУ й САП підтвердили, що викрили "масштабну корупцію" у Верховному Суді, але не уточнили, про якого суддю йдеться.

На брифінгу 16 травня начальник відділу САП Олександр Омельченко підтвердив, що голову Верховного Суду Князєва затримали. Провадження відкрили за ч. 4 ст. 368 та ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України (одержання неправомірної вигоди службовою особою та надання неправомірної вигоди службовій особі).

Глава НАБУ Семен Кривонос заявив, що це "найрезонансніша справа за час роботи НАБУ і САП"

16 травня відбулося позачергове засідання пленуму Верховного Суду. Судді висловили недовіру Князєву і припинили його повноваження як голови суду. Водночас у Князєва залишається статус судді, оскільки повністю звільнити його із судової системи може лише Вища рада правосуддя. Також лише ВРП може дозволити арешт Князєва за клопотанням прокуратури.