Генасамблея ООН ухвалила українську резолюцію щодо ядерної безпеки. Постпред України заявив, що РФ і далі порушує її основні принципи
Генеральна Асамблея ООН 11 липня ухвалила резолюцію "Безпека й захищеність ядерних об'єктів України, включно із Запорізькою АЕС". Засідання у Нью-Йорку транслювали на сайті ООН.
За українську резолюцію проголосувало 99 країн, проти – дев'ять, утрималося 60 країн.
Презентуючи її проєкт, постпред України при ООН Сергій Кислиця зазначив, що в резолюції від 23 лютого 2023 року Генасамблея, зокрема, закликала держави-члени "співпрацювати в дусі солідарності з метою подолання глобальних наслідків війни" для ядерної безпеки.
За словами Кислиці, Генеральна конференція і рада директорів МАГАТЕ ухвалили низку резолюцій, у яких висловили стурбованість нестабільною ситуацією з ядерною безпекою на ЗАЕС, закликавши країну-агресора Росію вивести військовий та інший несанкціонований персонал зі станції, а також висунули вимогу щодо негайного повернення її під повний контроль України.
Однак РФ "і далі порушує основні принципи ядерної безпеки", додав постпред України.
Кислиця розповів, що питання радіологічної і ядерної безпеки порушували на Глобальному саміті миру, який відбувся у Швейцарії в середині червня.
Український постпред при ООН зазначив, що вже ухвалена Генасамблеєю резолюція повністю підтримує мандат МАГАТЕ із подолання ризиків для ядерної безпеки й захищеності під час збройного конфлікту.
Окрім того, у тексті документа вітаються й заохочуються подальші зусилля гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі в цьому напрямі, зокрема продовження і посилення фізичної присутності місії агентства з підтримки й допомоги на ЗАЕС.
Контекст:
Проєкт резолюції "Безпека й захищеність ядерних об'єктів України, включно із Запорізькою АЕС" на розгляд Генеральної Асамблеї ООН винесла Україна разом із десятками країн-союзників 11 липня, повідомляв Кислиця.
У проєкті резолюції Генасамблеї нагадують висновки саміту миру у Швейцарії, учасники якого заявили: будь-яке використання ядерної енергії і ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронюваним і не шкодити довкіллю, а українські атомні електростанції й установки, зокрема ЗАЕС, мають залишатися під повним суверенним контролем України відповідно до принципів МАГАТЕ.