"Як би чого не вийшло". Клімкін прокоментував інформацію про блокування Меркель постачання зброї в Україну
"Чи особисто [на той момент канцлерка Ангела] Меркель блокувала? Навряд чи це можна сказати. Коли канцлер особисто блокує постачання снайперських гвинтівок – це можливо, але для Німеччини це швидше виняток. Ми знаємо, що німецька система продажу зброї складна. Німці є пацифістами, німецьке суспільство дуже не любить, коли зброя поставляється, – як би чого не вийшло", – сказав він.
За словами українського дипломата, "за весь цей час із Німеччиною було дуже складно мати справи у поставках".
"Добре пам'ятаю, коли навіть високоточні верстати було дуже складно пробивати у Німеччині, це навіть не зброя, а товари подвійного призначення. Це німецький інтерес тримати ситуацію під контролем, впливати на ситуацію", – вважає Клімкін.
Він підкреслив, що історія з постачанням зброї є конфіденційною, і "в рамках НАТО ніхто нічого відкрито не говорить".
"Думаю, ця історія пов'язана з побоюваннями німців, що ми, використовуючи снайперську зброю або зброю проти дронів, сприятимемо підвищенню градуса протистояння та ескалації, і що [президент Росії Володимир] Путін це використає. Логіка була така, наскільки я знаю з моїх німецьких джерел", – пояснив Клімкін.
Контекст:
Про те, що німецький представник у наглядовій раді Агентства НАТО з підтримки та постачання (NSPA) заблокував передання Україні вже оплачених нею через цю структуру НАТО протидронових гвинтівок, писало 11 грудня з посиланням на власні джерела ZN.UA. Посол України у ФРН Андрій Мельник говорив про неформальні сигнали від Німеччини, що "подібне озброєння потенційно може спровокувати подальшу військову ескалацію на лінії розмежування, призвести до масштабніших зіткнень". Це головна лінія аргументації, якою офіційний Берлін пояснює відмову у наданні Україні зброї. Посол прогнозує, що стосовно цього курс нового уряду не зміниться.
У коментарі Financial Times, опублікованому 12 грудня, міністр оборони України Олексій Резніков заявляв, що Німеччина блокувала постачання зброї Україні через НАТО, незважаючи на попередження США про можливе нове вторгнення Росії. За словами Резнікова, Берлін у листопаді наклав вето на закупівлю Україною протидронових рушниць та антиснайперських систем через NSPA. Згодом Німеччина пом'якшила позицію за першим пунктом, вважаючи цю зброю нелетальною, тож Україні все ж таки вдалося оформити покупку протидронових рушниць.
13 грудня німецьке видання Bild написало, що постачання Україні озброєння в межах НАТО блокувала Меркель. Україна вже заплатила за озброєння на початку 2021 року через Агентство НАТО з підтримки та постачання та чекала доставки. Але у травні представники Німеччини та Нідерландів у раді NSPA заблокували продаж американських гвинтівок. Співрозмовник Bild розповів, що Нідерланди підтримали ФРН "за вказівкою з Берліна", оскільки уряд Меркель не хотів створювати враження, що він єдиний серед країн – членів Альянсу, хто виступає проти продажу. Водночас продаж протидронових гвинтівок із Литви відклали щонайменше на шість місяців через бюрократичні перешкоди, підкреслило видання.
Bild написало, що за кілька днів до закінчення строку повноважень на тлі масового нарощування військ РФ біля кордону України Меркель частково відмовилася від вето.
14 грудня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтвердив, що є складнощі із закупівлею у НАТО оборонної продукції. "У нас дійсно є певні дискусії з деякими членами Альянсу щодо того, як вся система функціонуватиме, але я переконаний, що ми маємо говорити про це з ними зараз на двосторонньому рівні як дипломати", – заявив глава МЗС. Він зазначив, що йдеться про Німеччину.