Хомчак був звільнений тому, що недостатньо ефективно виконував поставлені Зеленським завдання – Подоляк

Подоляк назвав комплексною ситуацію, яка призвела до звільнення Хомчака
Фото: Михайло Подоляк / Facebook
Президент України Володимир Зеленський звільнив Руслана Хомчака з посади головнокомандувача Збройних сил України не тільки через його складні відносини з Міністерством оборони. Про це 27 липня заявив "Фокусу" радник глави Офісу президента (ОП) Михайло Подоляк.

"У випадку із заміною головнокомандувача один із ключових мотивів – необхідність 100-відсоткового взаєморозуміння між керівництвом Збройних сил та Міністерства оборони. Але це далеко не ключовий і точно не єдиний мотив. Повинні бути посилення напряму з підготовки та реалізації держоборонзамовлення, модернізації армії, забезпечення військових – їхньої професійної та соціальної перспективи. Тобто ситуація комплексна і її не варто зводити до якоїсь однієї особистісної причини", – сказав він.

Радник глави ОП назвав Хомчака патріотом і професіоналом, який "чітко розуміє потреби національної оборони й точно відповідав займаній посаді всі роки перебування на ній". Водночас він пов'язав звільнення Хомчака з дорученнями Зеленського.

"Очевидно, що поставлені президентом завдання не виконувалися так ефективно, як Володимир Зеленський на це розраховує. Усе, що стосується сфери оборони та сектору безпеки, повинно забезпечуватися на 100% – це пріоритет президента. Тепер, після комплексних кадрових змін, чекаємо більш активної роботи і в армії, і в Міністерстві оборони, і в структурах сектору безпеки", – заявив Подоляк.

Контекст:

27 липня Зеленський звільнив Хомчака з посади головнокомандувача ЗСУ і призначив його першим заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Головнокомандувачем ЗСУ став Валерій Залужний. Із посади першого заступника секретаря РНБО пішов Михайло Коваль.

У травні 2019 року Хомчака призначили начальником Генерального штабу – головнокомандувачем ЗСУ, у березні 2020 року ці дві посади розділили, Хомчак залишився головнокомандувачем.

У січні 2020 року стало відомо про конфлікт Хомчака з міністром оборони Андрієм Тараном. Журналісти з'ясували, що Таран оголосив суворі догани генералам ЗСУ у зв'язку з перевезенням спеціального вантажу в Руанду з Болгарії, генерали звернулися в суд. Керівництво Міноборони наполягало, що давати згоду на приватні перевезення за допомогою військових літаків має особисто міністр, а в Генштабі та Повітряних силах стверджували, що такі перельоти дають змогу тренувати пілотів і жодні погодження не потрібні.

За даними головного редактора видання "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова, Таран і Хомчак не розмовляли кілька місяців, із жовтня 2020-го, а їхні відомства "вели між собою справжні битви", які стосувалися військових контрактів. Бутусов стверджував, що за матеріалами Тарана Державне бюро розслідувань відкрило серію кримінальних справ проти командування ЗСУ.

За даними "Бабеля", конфлікт залагоджував особисто президент.

У лютому Таран і Хомчак дали спільну пресконференцію, на якій заявили, що Міноборони і ЗСУ єдині в розумінні необхідності посилення обороноздатності держави, і підкреслили, що суперечностей між ними немає.

У червні Зеленський назвав стосунки між Хомчаком і Тараном "ненормальною ситуацією" і пообіцяв, що "якщо вони все не виправлять, буде інша бесіда".