Хоч би хто в 2014 році очолив НБУ, курс гривні все одно виявився б на тій позначці, що й сьогодні – журналіст Давиденко про відставку Гонтаревої G

Давиденко: Гонтарева виявила колосальну волю й сміливість
Фото: Reed / Facebook

Якби Валерія Гонтарева залишилася на посаді голови Нацбанку України, це був би ідеальний для країни варіант, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" журналіст, головний редактор економічного онлайн-журналу VoxUkraine Борис Давиденко.

Очоливши Нацбанк України, Валерія Гонтарева встановила рівні умови для всіх банків країни без винятку, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" журналіст, головний редактор економічного онлайн-журналу VoxUkraine Борис Давиденко.

"На тлі Верховної Ради, Кабміну, міністерств і відомств саме Нацбанк дуже виділявся кількістю і якістю реформ, проведених із 2014 року. Гонтарева зробила те, на що ніхто в Україні не наважувався понад 20 років – провела велику банківську чистку. До її приходу на посаду в банківському секторі були правила, але цих правил ніхто не дотримувався. Гонтарева прийшла й заявила всім банкірам: і в Україні, і в усьому цивілізованому світі є правила, ви повинні їх дотримуватися. Вона встановила рівні умови для всіх банків без винятку", – зазначив журналіст.

Він акцентував увагу, що саме за Гонтаревої відбулася націоналізація "ПриватБанку".

"Гонтарева не побоялася й протистояла найбільшій фінансово-промисловій групі "Приват", яку змусила грати за тими ж правилами, що й усіх інших. У підсумку це закінчилося для групи "Приват" утратою банку. Думаю, через декілька років усі зрозуміють, яке це велике досягнення для України. Гонтарева справді виявила колосальну волю й сміливість", – наголосив Давиденко.

За його словами, падіння курсу гривні не варто пов'язувати з діяльністю голови Нацбанку.

"Чи є вина особисто Гонтаревої в падінні курсу гривні? Думаю, немає. Гонтарева очолила Нацбанк у дуже складній ситуації: країна стикнулася з військовою експансією й макроекономічними шоками на тлі вкрай несприятливої зовнішньої кон'юнктури. За таких умов хоч би хто в 2014 році очолив НБУ, курс гривні все одно виявився б на тій позначці, що й сьогодні", – заявив журналіст.

На його думку, новий голова НБУ також стикнеться з критикою на свою адресу.

"Хто тепер очолить Нацбанк? Оптимальний варіант – якби Гонтарева залишилася на посаді. Не знаю, які зараз розглядають кандидатури, але хотілося б бачити на чолі НБУ людину максимально незалежну, яка цінує свою репутацію, не готову пожертвувати цією репутацією ні за які гроші й політичні бонуси. Людину, чия академічна й публічна вага дасть змогу відбивати всі інформаційно-політичні атаки, а вони обов'язково будуть із усіх боків, як це було у випадку з Гонтаревою", – резюмував Давиденко.

Сьогодні Гонтарева офіційно оголосила, що написала заяву про відставку.

Гонтареву було призначено головою Нацбанку 19 червня 2014 року. У лютому цього року в ЗМІ з'явилася інформація, що Гонтарева вирішила подати у відставку. У Нацбанку інформації про звільнення Гонтаревої не підтвердили.