Хто служив одному цареві, ті служитимуть йому і надалі – нардеп Сотник про законопроект щодо Конституційного Суду G

Сотник: Окремої уваги заслуговує прекрасне довічне забезпечення суддів
Фото: Lena Sotnyk / Facebook

Законопроект про Конституційний Суд дуже оперативно допрацьовуватимуть, щоб не встигла з'явитися широка дискусія, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" народний депутат від "Самопомочі" Олена Сотник.

Узятий Верховною Радою за основу законопроект "Про Конституційний Суд України" не передбачає ротації суддів, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" народний депутат від "Самопомочі" Олена Сотник.

"Перш за все потрібно сказати, що не буде ніякої ротації. Тобто законопроект не передбачає звільнення тих, хто зараз є суддями. Це ключовий момент. Хто служив одному цареві, так і служитимуть йому надалі. По-друге, там немає ніякого конкурсу. Це повна профанація. Фактично законопроект прописаний так, що в ручному режимі можна буде формувати комісії і призначати тих, кого захочеться. Крім цього, не обов'язково враховувати результати роботи конкурсної комісії. Навіть якщо вона і вибере якогось кандидата, то це зовсім не означає, що він стане суддею", – зазначила Сотник.

За її словами, законопроект передбачає скасування права органів місцевого самоврядування на звернення до Конституційного Суду.

"Окремої уваги заслуговує прекрасне довічне забезпечення суддів. Зарплата – до 336 тис. грн. Пенсія – 80% від окладу. По суті, це найбільша пенсія в країні. Плюс ураховуються витрати на житло, транспорт і всі інші моменти. І ще одна кричуща зміна стосується можливості подання конституційної скарги. Суб'єкти публічного права, такі як органи місцевого самоврядування, не зможуть звертатися до Конституційного Суду. З яких причин це було зроблено – не зрозуміло", – підкреслила нардеп.

На її думку, парламентська коаліція зацікавлена в ухваленні законопроекту.

"Я думаю, цей законопроект дуже оперативно доопрацьовуватимуть, щоб не встигла з'явитися широка дискусія. Підозрюю, що до кінця весни його ухвалять. Це законопроект Банкової, коаліція його підтримує, тому голоси будуть", – резюмувала Сотник.

Законопроект №5336-1 "Про Конституційний Суд України" було внесено на розгляд Верховної Ради 17 листопада 2016 року і того ж дня направлено на експертизу Венеціанської комісії, яка позитивно оцінила його.

У висновку комісії зазначається, що "проект закону, який імплементує зміни в Конституцію, є значним кроком уперед у впровадженні європейських стандартів у конституційній юстиції".

Документ вносить зміни до Конституції в частині правосуддя, які набули чинності з 30 вересня 2016 року, щодо порядку організації і діяльності суду, статусу його суддів, установлює норми підстав та порядку звернення до суду, процедури розгляду ним справ та виконання судових рішень.

Пропонується запровадити інститут конституційної скарги як додатковий механізм захисту прав і свобод громадян. Подати конституційну скаргу зможе фізична або юридична особа за умови, що остаточне судове рішення в його справі набуло чинності після 1 жовтня 2016 року, з дня набуття ним законної сили минуло не більше трьох місяців, а також були використані усі внутрішні засоби правового захисту.

Згідно з проектом, Конституційний Суд діятиме у складі шести колегій, двох сенатів і Великої палати. У рамках колегій вирішуватимуться процесуальні питання. Сенати розглядатимуть індивідуальні конституційні скарги. До складу Великої палати входитимуть усі судді КСУ.

Законопроект уводить конкурсний порядок відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду. Цим порядком передбачено, що президент, Верховна Рада, з'їзд суддів формуватимуть конкурсні комісії, члени яких мають бути юристами з визнаним рівнем компетенції.

Напередодні парламент ухвалив законопроект як основу.