"Я розрізняю політичну риторику і факти". Аваков прокоментував заяву Зеленського про покарання винних у здаванні Криму
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, коментуючи заяву президента України Володимира Зеленського про покарання винних у здаванні Криму, заявив, що Україна на той час "мала межу своїх можливостей і сил, щоб робити ті чи інші кроки".
У 2014 році українська сторона зробила все можливе, захищаючи себе. Про це заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 23 жовтня під час Спеціального київського безпекового форуму, коментуючи заяву президента України Володимира Зеленського про покарання винних у здаванні Криму. Трансляцію ведуть на каналі Open Ukraine у Facebook.
20 жовтня під час свого послання до Верховної Ради Зеленський заявив, що особи, які 2014 року вирішили не перешкоджати російській окупації Криму, мають нести за це відповідальність.
"Я розрізняю політичну риторику і виключно факти. Факти того часу свідчили, що Україна мала межу своїх можливостей і сил, щоб робити ті чи інші кроки. І з огляду на це варто оцінювати той час. Думаю, що такі речі не є предметом публічних дебатів, а є предметом серйозного розгляду ситуації. І після серйозного розгляду можна зробити висновки – що могли, чого не могли. Вважаю, що тоді українці зробили все, що могли, захищаючи себе", – заявив Аваков.
За його словами, передвиборча риторика загострює проблеми.
"І коли ми між собою сперечаємося про ці речі, ми маємо щоразу думати і знати, що у світі все непросто. У світі величезна кількість проблем, і всім до України байдуже, крім нас самих. Тому коли ми одне з одним сперечаємося і намагаємося одне одного вколоти болючіше, і в риториці використовувати часом неприпустимі прийоми, ми маємо знати, що ми тим самим послаблюємо себе", – сказав міністр.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Аваков тоді вже обіймав пост міністра внутрішніх справ України.
22 лютого 2016 року на засіданні комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони було опубліковано розсекречену стенограму засідання РНБО від 28 лютого 2014 року, на якому розглядали питання територіальної цілісності країни й загрози анексії Криму. Засідання було скликано після того, як група озброєних осіб захопила будівлі парламенту й уряду Криму. Відповідно до опублікованого тексту, лідерка партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко просила членів РНБО відхилити пропозицію про введення надзвичайного стану, вважаючи, що українська армія не зможе протистояти російським військам. Тодішній в.о. президента Олександр Турчинов був єдиним членом РНБО, який підтримав запровадження воєнного стану.
За словами Турчинова, на початку 2014 року Збройні сили України могли протиставити Росії лише дві батальйонно-тактичні групи. Більшість українських військовослужбовців, співробітників СБУ та МВС, які під час анексії перебували на півострові, за словами Турчинова, зрадила присягу. "Для розуміння ситуації: не зрадили свою країну з 13 468 солдатів і офіцерів Збройних сил, що перебували у Криму, тільки 3990 (29,6%), із 10 936 працівників МВС – тільки 88 осіб (0,8%), із 1870 прикордонників в Україну повернулося лише 519 (27,7%), із 2240 працівників СБУ – лише 242 (10,8%), із 527 офіцерів і прапорщиків Управління держохорони не зрадило Україну 20 осіб (3,8%)", – сказав Турчинов на початку 2017 року.