"Як би ви реагували на моєму місці?" Зеленський розповів, чому про угорську агентуру в Україні повідомили публічно

За словами українського президента, "Будапешт десятки разів у різний спосіб намагався втручатися у внутрішні справи України"
Фото: EPA

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна вирішила публічно оприлюднити історію з викритою угорською агентурою в Закарпатській області, щоб дати зрозуміти, що має цю інформацію. Про це він сказав в інтерв'ю угорському Válasz Online, яке опублікували 10 червня.

На запитання про те, чи є якийсь вихід із конфлікту, котрий виник після публікації СБУ новини про викриття діяльності угорської інформаторської мережі в Закарпатській області, він відповів, що "проблеми не буде, якщо поважати одне одного". 

За словами українського президента, "Будапешт десятки разів у різний спосіб намагався втручатися у внутрішні справи України". Він нагадав, що Київ уже давно зупинив "незаконне роздавання паспортів на Закарпатті", але "вирішували більшість таких питань без галасу, між собою".

Зеленський підкреслив, що в України "є додаткові фото й відео різних зустрічей", організованих військовою службою національної безпеки Угорщини (KNBSZ), і їх теж оприлюднять, якщо це буде потрібно. Він наголосив, що "все задокументовано", зокрема, як "KNBSZ платила своєму агенту".

Український лідер зазначив, що викриту агентурну мережу розбудовували з 2021 року, а останнє передання інформації відбулося 25 березня.

Зеленський поставив риторичні запитання про те, навіщо угорській розвідці могло бути потрібно дізнаватися ті деталі, якими цікавилися члени мережі – про розташування ППО, військових підрозділів, настрої місцевого населення щодо потенційних угорських "миротворців".

Він запитав журналіста про те, як Україна має реагувати на таке під час війни. Також він повідомив, що запитував посадовців НАТО, чи просили вони Угорщину про збір таких даних, але ті відповіли, що ні.

"Я президент країни, що воює. Як би ви реагували на моєму місці?" – сказав Зеленський, додавши, що звинувачує не прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, а KNBSZ.

Контекст:

9 травня Служба безпеки України поінформувала про перше в історії викриття мережі шпигунів воєнної розвідки Угорщини, яка діяла в Закарпатській області, зокрема "промацувала ґрунт" щодо настроїв місцевих жителів та їхньої реакції на потенційну появу в регіоні "угорських миротворців".

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто у відповідь на цю інформацію сказав, що нібито в Україні часто використовують антиугорську пропаганду, яка "в багатьох випадках виявилася безпідставною". Він також заявив, що Угорщина висилає із країни двох українських дипломатів, звинувачених у шпигунстві на користь України.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга оголосив, що Україна у відповідь висилає двох угорських дипломатів.

Угорський журналіст Саболч Паньї стверджує, що спецслужби Угорщини шпигували за Україною ще кілька років тому.

11 травня Міністерство юстиції України поінформувало, що Угорщина відтермінувала переговори з Україною щодо угорських національних меншин, але ще може їх відновити "залежно від того, як розгортатимуться події".

13 травня Орбан звинуватив Україну у втручанні у внутрішні справи Будапешта і співпраці з опозиційною партією "Тиса".