Якщо НАТО не відреагує на російські ракети над Румунією, "Калібри" полетять через Грецію і Болгарію – Чалий
"Політика тут додалася: [на Заході] політично не готові до формули, що НАТО зіткнеться з Росією, а Росія, знаючи це, тестує, провокує, намацує ці слабкі місця НАТО. Нагадаю, Румунія – країна НАТО. Тому для мене все абсолютно очевидно", – сказав він.
За словами дипломата, є "менш відома" частина теми.
"Таких випадків було дуже багато, якщо говорити про перетин кордону якимись літальними апаратами чи ракетами. Із ракетами було менше. [...] По літаках – 563 підтвердження з [початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну] 24 лютого [2022 року] про небезпечні ситуації, які створили літаки Росії, входячи в повітряний простір НАТО чи перебуваючи дуже близько до цих кордонів. Тому все чітко і зрозуміло: літальні апарати, ракети перетинають кордони НАТО", – наголосив Чалий.
Він нагадав про Вашингтонський договір країн НАТО, четверта стаття якого "передбачає принаймні консультації в разі таких безпекових загроз", а п'ята – вимагає "спільних дій в обороні проти такого акту агресії".
"Давайте будемо об'єктивними: це все ж не перетин кордону безпосередньо сухопутними силами. Румуни кажуть, що два винищувачі супроводжували. Тим не менше, якщо НАТО не дати відповіді зараз на це питання, то російські "Калібри" полетять із Середземного моря через Грецію і Болгарію. І тоді така сама ситуація [виникне]. Тому без відповіді це буде провокувати Росію", – вважає Чалий.
Він назвав "версію журналіста, що має право на існування", що "росіяни можуть провокувати з метою обмеження надання Україні засобів ППО у зв'язку з тим, що такого зміцнення потребуватимуть східні кордони країн Альянсу", і може статися, що в НАТО "більше звернуть увагу" на захист країн НАТО, у цьому випадку Румунії.
"Це ж не лише сьогодні виникло питання. Хоча треба заради справедливості сказати, що там же американські системи вже розташовані досить давно. Вони якраз покликані реагувати на такі загрози, які зараз були. Суто прагматично їм вигідніше, думаю, надати Україні більше можливостей, щоб ракети туди не долітали. Але є одне "але". "Калібр" не летить так, що ракету запустили – і вона полетіла куди завгодно. Задаються координати. Я вважаю, що це була керована провокація абсолютно", – пояснив Чалий.
На його думку, це свідчить про те, що президент РФ Володимир "Путін хоче зіткнення з країнами НАТО, тому що він у пастці своїх помилок і йому тепер треба продати у своїй країні, що він воює з НАТО, і НАТО хоче цього начебто уникнути, щоб не дати таку подачку Путіну".
"Хіба це перша провокація? Не перша і не остання. Але моя особиста думка – що НАТО має себе проявити. Яким чином? Можливо, це буде пришвидшення рішень по літаках, по далекобійних ракетах для України, якщо не хочуть самі втягувати безпосередньо свої війська у війну, де будуть гинути їхні громадяни", – припустив Чалий.
Контекст:
Уночі та вранці 10 лютого росіяни атакували територію України. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що під час ранкової атаки дві ракети "Калібр" пролетіли над територією Молдови та Румунії.
Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат у коментарі "Українській правді" сказав, що українські військові мали змогу збити ці ракети, але розуміли ризики та загрози населенню іноземної держави, тому не зробили цьрго одразу.
Міністерство оборони Молдови повідомило, що зафіксувало проліт ракети над територією країни. За даними відомства, ракета спершу пролетіла над містом Мокра у Придністровському регіоні, потім над містом Косавці Сорокського району, а потім вирушила в Україну. Пізніше міністерство закордонних справ та європейської інтеграції Молдови викликало посла Росії Олега Васнєцова у зв'язку з інцидентом.
Міноборони Румунії заявило, що російська ракета не заходила в їхній повітряний простір, а пролетіла за 35 км від кордону країни.