"Якщо "Оскар" поза політикою, то як розуміти документальний маніфест Навального?" Українців обурило нагородження фільму про Навального

Сім'я Навального вийшла на нагородження разом із режисером
Фото: EPA
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк вважає, що гасло "Оскар" поза політикою" суперечить нагородженню фільму "Навальний" про російського опозиціонера Олексія Навального, про це він написав у Twitter, коментуючи результати премії.

"Якщо "Оскар" поза політикою, то як розуміти документальний маніфест Навального, де внутрішня російська політика ллється через край? Якщо "Оскар" поза контекстом війни в Україні й масового геноциду українців, навіщо тоді постійно говорити про гуманізм і справедливість?" – написав Подоляк.

Рішення про присудження "Оскара" фільму "Навальний" розкритикували й інші українці.

Кулінарний експерт і ресторатор Євген Клопотенко згадав висловлювання політика про Крим і порівняв його з хлібом із пліснявою.

Журналіст Остап Яриш нагадав Заходу: "Те, що ти проти [президента РФ Володимира] Путіна, не заперечує імперіалістичних і шовіністичних поглядів Навального".

Народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко вважає, що ця нагорода підтверджує страх Заходу щодо розпаду Росії.

"Чи боїться хтось на Заході розпаду Росії? Очевидно, що так. Ця премія – чергове підтвердження. Чи треба нам доносити ідею, що Росія має бути знищена? Так", – написав Гончаренко.

"Оскар": Ми аполітичні, тому відкиньмо виступ Зеленського. Також "Оскар": вручаємо "Найкращу документалку" фільму про дуже неоднозначного російського політичного діяча", – зазначив журналіст і волонтер Павло Шаповал.

Низка користувачів мережі також згадала звинувачення в тому, що Україну Захід і Голлівуд підтримують нібито тому, що українці "білі, світловолосі та блакитноокі", а східним та африканським країнам, які страждають від воєн і бід, відмовляють у підтримці.

Повідомлення про це ілюстрували фотографіями сім'ї Навального, яка вийшла на сцену під час нагородження разом із командою фільму.

Найлаконічніше висловився письменник, засновник проєкту Ukraіner Богдан Логвиненко. "Нах...яльний", – написав він.

Водночас є й інші погляди. Зокрема, журналістка Наталія Гуменюк вважає, що в цій нагороді є і користь для України.

"Оскар" виграв фільм канадського режисера про те, як президент РФ намагався отруїти забороненою хімічною зброєю "Новачком" політичного опонента, але ці спецслужби, які стали просто карикатурним інструментом убивства, і вбивали та вбивають за кордоном, не спромоглися на це. Це... вкотре доводить: російська держава – терорист і загрожує тим, хто за її межею", – написала вона.

Користувач Info нагадав, що "Оскар" дали не самому Навальному, а за документальний фільм про нього.

"По-друге, на Росії зараз із цього приводу дика істерика пропагандонів. Я задоволений", – додав він.


Контекст:

У березні 2022-го ведуча "Оскара" американська актриса Емі Шумер заявила, що попросила організаторів додати до програми виступ президента України Володимира Зеленського. Американський режисер та актор Шон Пенн пропонував бойкотувати церемонію, якщо Зеленському не нададуть слова на церемонії, але Американська кіноакадемія так і не додала виступ президента України до програми.

Цьогоріч Американська кіноакадемія другий рік поспіль відхилила пропозицію щодо виступу президента України на церемонії вручення премії "Оскар". Про це, посилаючись на джерела, повідомило видання Variety 9 березня. Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав це рішення "лицемірством".

13 березня Американська кіноакадемія визнала переможцем у номінації "Найкращий повнометражний документальний фільм" стрічку "Навальний", зняту канадським режисером Деніелом Роером. Ця стрічка присвячена життю російського опозиціонера з літа 2020 року, коли його отруїли в Росії, до січня 2021 року, коли він повернувся на батьківщину з Німеччини, де проходив лікування. Цей фільм також здобув премію BAFTA.

Український фільм "Будинок зі скалок" про дітей із притулку на Донбасі також боровся за "Оскар" у документальній категорії, але не переміг.