Якщо Україна скасує безвіз з Ізраїлем, його буде дуже складно повернути – посол

Бродський: Україна – одна з небагатьох країн на пострадянському просторі, з якою Ізраїль підписав договір про безвіз
Фото: Michael Brodsky / Facebook

Якщо Україна скасує дію безвізового режиму з Ізраїлем, повернути його буде дуже важко. Про це заявив посол Ізраїлю в Києві Міхаель Бродський в коментарі LIGA.net, опублікованому 31 серпня.

"Україна – одна з небагатьох країн на пострадянському просторі, з якою Ізраїль підписав договір про безвіз. Хоча в Ізраїлі були певні структури, які це заперечували. Якщо цей договір буде скасовано, то дуже складно буде повернутися до нього потім. Я б двічі подумав", – сказав він.

Бродський зазначив, що Україна має право скасувати дію безвізу, але він у такий крок не вірить і переконаний, що все можна вирішити на консультаціях. На його думку, від такого рішення більше можуть постраждати громадяни України, які в умовах війни частіше їздять до Ізраїлю, а не навпаки.

Україна на рівні вищого політичного керівництва розглядає зупинення дії безвізового режиму з Ізраїлем через складність гарантування безпеки паломникам під час поїздки в Умань (кількість хасидів, які хочуть 2023 року приїхати в Україну, попри війну, оцінюють приблизно у 30 тис.) і  зростання відмов у в'їзді в Ізраїль українцям, заявив в інтерв'ю "Радіо Свобода" посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук, коментуючи інформацію у ЗМІ про підготовку до скасування безвізу. "На жаль, збільшилася кількість наших громадян, яких депортують [з Ізраїлю]. Виглядає це, на жаль, дуже ганебно, і посольство тут зробити нічого не може", – поінформував дипломат. Посол України наголосив, що торік статистика відмов українцям у в'їзді була 2–4%, а цьогоріч зросла до 10%.

20 серпня посольство України в Ізраїлі заявило, що в'їзд громадян Ізраїлю в Умань Черкаської області заборонять, а Україна припинить дію угоди щодо скасування віз з Ізраїлем, якщо депортації українців з Ізраїлю не припинять.

Контекст:

Ізраїль передає Україні гуманітарну допомогу, а також медичне обладнання й обмундирування для рятувальників. Бені Ганц, який обіймав посаду міністра оборони в попередньому уряді, заявляв, що Ізраїль не має виробничих потужностей, щоб постачати системи ППО, які просить Україна.

Прездент України Володимир Зеленський неодноразово закликав Ізраїль визначитися, з ким він – "із демократичним світом чи з тими, хто заплющує очі на російський терор".

25 червня посольство України в Ізраїлі заявило, що Ізраїль, прикриваючись заявами про нейтралітет, активно налагоджує відносини з РФ, і закликало уряд Ізраїлю змінити свою позицію й підтримати Україну оборонними засобами.

26 червня глава МЗС Ізраїлю Елі Коен оголосив, що українському послу Євгенові Корнійчуку оголосять догану за "неприйнятну" критику Ізраїлю з боку посольства України.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху кілька разів наголошував, що Ізраїль не постачає Україні військової допомоги. Водночас, за його словами, Ізраїль "не нейтральний", а перебуває на боці України в її захисті проти агресії Росії.

Бродський в інтерв'ю ZN.UA, яке опублікували 8 липня, заявляв, що з першого дня війни Ізраїль називав речі своїми іменами й назвав російську агресію агресією. Водночас він додав, що Ізраїль має свої чіткі "червоні лінії", де на першому місці – захист свого населення й безпека своєї держави.