Яценюк про останні заяви прем'єра Словаччини: Видається, що Фіцо трохи заблукав
Заяви прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо і прем'єр-міністра Віктора Орбана щодо України абсолютно суперечать нормам і правилам країн – членів ЄС. Про це заявив глава Київського безпекового форуму, прем'єр-міністр України 2014–2016 років Арсеній Яценюк в ефірі "Радіо Свобода" 3 січня, відео опублікували на YouTube-каналі Яценюка.
"Мені видається, що прем'єр Фіцо заблукав трохи. Йому треба уряд збирати не з приводу заходів по відношенню до України. Йому було б важливо зібрати уряд із приводу заходів по відношенню до російської воєнної агресії, і не по відношенню до Зеленського, а по відношенню до воєнного злочинця [нелегітимного президента країни-агресора РФ Володимира] Путіна", – заявив політик.
За його словами, те, що прем'єр-міністр країни – члена Європейського союзу їде "на поклон" до особи, яка вчинила воєнні злочини й розпочала акт воєнної агресії проти незалежної України, не вкладається у жодні цивілізовані межі.
Яценюк нагадав, що 2014 року, перебуваючи на посаді прем'єр-міністра, він разом із Фіцо відкрив реверсне постачання газу до України, що дало Україні змогу позбавитися газової залежності від РФ. Він зауважив, що тоді вдалося запустити цей проукраїнський і проєвропейський проєкт, попри те, що на Фіцо тиснули російський "Газпром" і персонально Путін.
За його словами, зараз поведінка Фіцо й Орбана є "неприйнятною".
"Як Орбан, так і Фіцо сконцентровані тільки на одному – на утриманні свого електорального рейтингу. І, відповідно, всі ці заяви спрямовані в першу чергу на утримання влади. Адже якщо проаналізувати ці заяви з точки зору законодавства країн – членів ЄС, то це абсолютно суперечить нормам і правилам країн – членів Європейського союзу. Крапка", – наголосив Яценюк.
Контекст:
Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу спливає наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами "Газпром" протягом 2020–2024 років має виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.
27 серпня Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".
16 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час розмови попереджав Фіцо, що з 1 січня 2025 року не буде транзиту російського газу через українську територію.
22 грудня у Кремлі Фіцо зустрівся з нелегітимним російським президентом Володимиром Путіним. Наступного дня Зеленський повідомив, що візит Фіцо у країну-агресор до Путіна вже не дивує. За його словами, "тіньові домовленості з Путіним – це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню".
28 грудня Зеленський, коментуючи погрози Фіцо припинити постачання електроенергії в Україну через зупинення транзиту російського газу, сказав, що Путін, схоже, доручив словацькому прем'єру "відкрити другий енергетичний фронт проти України". За словами президента, частка Словаччини в імпорті електрики в Україну становить приблизно 19%, а Київ щороку сплачує $200 млн Братиславі за імпортовану електрику.