Єврокомісія скерує в Україну експертів для роботи над реформою системи опіки й захисту дітей
"Однією з умов для вступу до ЄС для нас є відмова від дитбудинків. Їх має замінити родинне виховання. Як і багато країн Центральної та Східної Європи, Україна успадкувала систему великих інтернатних закладів для дітей і дорослих. Це пережиток радянської системи", – сказала Зеленська.
Вона наголосила, що це "подвійний виклик" для держави, оскільки перехід від інтернатної системи до сімейних форм виховання потрібно здійснювати під час війни, розв'язаної Росією.
Як зазначила перша леді, 343 названі сім'ї, які виховують 1386 дітей, через війну стали внутрішньо переміщеними особами. Ще 706 сімей із 3093 дітьми виїхали за кордон.
Про реформу системи опіки й захисту дітей говорив і президент України Володимир Зеленський під час брифінгу із фон дер Ляєн 2 лютого. Він наголосив, що вони домовилися про те, що Єврокомісія допоможе Україні розпочати зміни.
"Замість наявної в нас системи інтернатів, яка є спадком радянського часу, ми хочемо створити нову систему дитячих будинків сімейного типу, але на системній основі, з відкриттям спеціального офісу для розробки цієї великої, важливої для наших діточок реформи. І це не лише інституційна зміна Війна підштовхує нас. Це важлива цивілізаційна зміна для України. Це зовсім інше ставлення до людини, інше, правильне ставлення до сім'ї та суспільства в цілому", – сказав президент.
Контекст:
Міністерка соцполітики України Оксана Жолнович повідомила 30 вересня 2022 року в медіацентрі "Україна – Укрінформ", що в Україні понад 67 тис. дітей перебуває без батьківського піклування, з них усиновити можуть лише 16 тис. дітей.
Як написав центр прав людини ZMINA, заступник директора департаменту захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Національної соціальної сервісної служби Володимир Вовк 13 серпня розповідав, що з початку повномасштабної війни без батьківської опіки в Україні залишилося 3182 дитини, зокрема 541 – безпосередньо через війну.