Європейська бізнес-асоціація закликала доопрацювати законопроєкти про мобілізацію
Європейська бізнес-асоціація – організація міжнародного бізнесу в Україні – звернулася до Верховної Ради з проханням доопрацювати законопроєкти щодо мобілізації №10378 та №10379. Про це на сайті асоціації повідомили 8 січня.
В асоціації висловили занепокоєння низкою запропонованих норм, які, на думку членів організації, можуть містити в собі ознаки порушення Конституції України.
Організація вважає, що запропоновані у проєктах законів норми можуть призвести до зростання кількості "зарплат у конвертах" і неофіційного працевлаштування, відтоку іноземних інвестицій, суттєвого погіршення умов ведення бізнесу.
"Окремо хочемо зазначити, що низка положень може фактично позбавляти громадян України базових прав, зокрема на отримання документа, який посвідчує особу та громадянство України, що є неприпустимим навіть в особливий період і може мати вкрай негативні соціальні та демографічні наслідки", – ідеться в повідомленні.
Представники бізнесу переконані, що розширення повноважень місцевих органів виконавчої влади у сфері мобілізації не сприятиме керованості процесу через його децентралізацію.
"Водночас, що стосується вручення повісток, цим мають займатися суто компетентні органи без наділення такими повноваженнями й інших структур або юридичних осіб – щоб уникнути додаткового суттєвого навантаження, зловживань та плутанини", – наголосили в організації.
А скорочення строку, зокрема, для уточнення своїх даних протягом 30 днів усіма військовозобов'язаними в Україні, на думку представників бізнесу, може призвести до колапсу системи, збоїв у роботі електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста – через суттєвий наплив.
Листа з коментарями й пропозиціями Європейська бізнес-асоціація вже передала голові комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександрові Завітневичу.
"Бізнес не підтримує ухвалення проєктів законів у запропонованій редакції й пропонує доопрацювати документи. Спільнота готова долучитися до їх доопрацювання до другого читання і щиро сподівається, що голос бізнесу буде почуто, щоб уникнути колапсової ситуації й так у непростому процесі мобілізації", – підсумували в асоціації.
Контекст:
25 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів – накладати деякі обмеження прав.
Того самого дня в Раду внесли ще один законопроєкт (№10379), який пропонує збільшити штрафи за порушення правил військового обліку й мобілізації.
6 січня Завітневич заявив, що окремі норми законопроєкту "зазнають суттєвих змін" під час розгляду у Верховній Раді.