"Європейська солідарність" і "Батьківщина" оскаржують звільнення Тупицького і Касмініна із КСУ
Підписанти подання заявили, що указ Зеленського є неконституційним і "юридично шкідливим для подальшого існування правової системи України".
"Президент України, фактично порушуючи фундаментальний конституційний принцип презумпції невинуватості, свавільно і на власний розсуд поставив під сумнів можливість виконувати свої повноваження Тупицьким і Касмініним, а також у неконституційний спосіб, із перевищенням своїх повноважень, скасував укази про їхнє призначення, чим порушив гарантії діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції – Конституційного Суду України", – ідеться в документі.
Нардепи також оскаржили ще два укази Зеленського, якими він спершу у грудні минулого року усунув Тупицького з посади голови КСУ на два місяці, а потім продовжив усунення ще на місяць.
Серед підписантів: лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко, її колеги по фракції Сергій Власенко, Іван Крулько, Альона Шкрум тощо, а також представники "Європейської солідарності" – Артур Герасимов, Ірина Геращенко, Ірина Фріз, Олексій Гончаренко, Яна Зінкевич тощо.
У "Європейській солідарності" згодом пояснили, чому зробили це подання. За словами нардепів, у них є багато претензій до КСУ, але "в політичній боротьбі з окремими особами не можна руйнувати цілі інституції і знищувати засади демократичної держави".
"Такі укази відкривають скриньку Пандори для звільнення в подальшому будь-яких неугодних владі громадян без суду і слідства, що не має взагалі нічого спільного із гарантуванням прав і свобод людини", – заявив нардеп від ЄС і один із підписантів Сергій Алексєєв.
У "Європейській солідарності" вважають, що усуненням Тупицького Зеленський порушив норми Конституції.
Контекст:
27 березня 2021 року опублікували указ Зеленського, яким він скасував указ президента-утікача Віктора Януковича про призначення Тупицького і Касмініна суддями КСУ. Зеленський повідомив, що скасував указ у межах перевірки всіх чинних указів і розпоряджень Януковича щодо загрози національній безпеці.
Представник президента у КСУ Федір Веніславський сказав, що Тупицький із 2014 року "стояв на боці країни-агресора". Він вважає указ Зеленського законним.
30 березня Тупицький оскаржив указ Зеленського про скасування його призначення суддею КСУ. Верховний Суд відкрив провадження про скасування Зеленським призначення Тупицького.