Кабмін схвалив Стратегію енергетичної безпеки України. Серед основних загроз – кібератаки та агресія Росії

Стратегія визначає 29 головних загроз енергетичної безпеки України
Фото: depositphotos.com
Кабінет Міністрів України на засіданні 4 серпня схвалив Стратегію енергетичної безпеки країни. Про це повідомив у Telegram прем'єр-міністр України Денис Шмигаль за підсумками засідання уряду.

"Документ містить аналіз загроз із визначенням їх критичності, ідентифікує пріоритети забезпечення енергетичної безпеки. Також у ньому описуються стратегічний вибір, цілі та завдання, спрямовані на запобігання виникненню ситуацій, що можуть створити загрози енергетичній безпеці України", – пояснив Шмигаль.

Стратегія визначає 29 головних загроз енергетичної безпеки, зазначило у Facebook Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. До них належать зовнішні ризики – кіберзагрози об'єктів критичної інфраструктури енергетики, агресія Росії, і внутрішні – можливе незавершення інтеграції із системами електро- і газопостачання ЄС, зношеність основних фондів, відсутність енергетичних резервів.

З урахуванням зовнішніх і внутрішніх викликів і загроз енергетичної безпеки, у стратегії сформульовано три базові прогнозні сценарії змін в енергетичній сфері та їхній впливу в середньостроковій перспективі на розвиток паливно-енергетичного комплексу: збереження поточних тенденцій і стану справ, сценарій "недружнього впливу" і сценарій "позитивної трансформації".

"Щоб не допустити можливих негативних наслідків у межах двох перших сценаріїв, а також запобігти стагнації енергетичного сектору, необхідні системні дії, спрямовані на реалізацію сценарію "позитивної трансформації" і забезпечення енергетичної незалежності", – ідеться в документі.

Детальні кроки для втілення в життя позитивного сценарію пропишуть у плані реалізації стратегії, який має підготувати Міненерго протягом шести місяців.

Контекст:

НЕК "Укренерго" 1 лютого цього року повідомляла, що Україна відновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними "Інтерфакс-Україна", дві українські компанії отримали доступ до імпорту.

Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".

З 3 січня 2021 року Україна також відновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС у місті Островець. 2019 року народний депутат від "Європейської солідарності", член міжфракційного депутатського об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України" Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі може ховатися непряме постачання з Росії.