Кабмін України відмовився від вивезення до Росії ядерного палива. Це заощадить до $200 млн на рік

Централізоване сховище ядерного палива почали будувати у листопаді 2017 року
Фото: depositphotos.com

Кабінет Міністрів України затвердив державну економічну програму поводження із відпрацьованим ядерним паливом до 2025 року. Про це написав у Telegram прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

рограма розроблена на основі профільної директиви Європейського союзу, а її основна ціль – це безпека у сфері атомної енергетики, а також енергонезалежність України. Ключовим пунктом програми є будівництво та експлуатація у зоні відчуження централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС", – повідомив прем'єр.

Шмигаль зазначив, що раніше Україна вивозила відпрацьоване ядерне паливо до Росії. Це коштувало "Енергоатому" майже $200 млн щороку.

"Тепер ці кошти можна буде направляти на технологічний розвиток наших атомних станцій, а головне, що Україна більше не буде залежати від країни-агресора у питаннях атомної безпеки. Це важливий крок у 30-ту річницю нашої незалежності", – резюмував глава уряду.

У пояснювальній записці до проєкту відповідної постанови йдеться, що із 2001 року відпрацьоване ядерне паливо реакторів типу ВВЕР-1000 Запорізької атомної електростанції зберігають у пристанційному сховищі "сухого" типу, зауважили у "РБК-Україна".

За розрахунковими даними "Енергоатому", експлуатація сховища відпрацьованого ядерного палива "сухого" типу Запорізької АЕС дає змогу заощаджувати приблизно $100 млн щороку завдяки відсутності витрат за послуги російських підприємств зі зберігання та перероблення відпрацьованого ядерного палива шести енергоблоків зазначеної станції.

Орієнтовний обсяг фінансування програми становитиме 8,9 млрд грн, зазначено у документі.

Контекст:

Уряд України 7 червня 2017 року затвердив проєкт будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива.

У квітні 2017 року тодішній міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак повідомляв, що сховище спорудять у Чорнобильській зоні. У листопаді 2017 року стартувало будівництво сховища.

Держпідприємство "Чорнобильська АЕС" 7 вересня 2020 року дістало дозвіл на введення у експлуатацію нового сховища відпрацьованого ядерного палива.