Клімкін назвав "дещо перекривленою" заяву, що МЗС підготувало пропозиції щодо виходу із СНД та денонсації договору про дружбу з Росією
Повний вихід із СНД має бути стратегічною метою України, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Заява, що Міністерство закордонних справ (МЗС) України підготувало пропозиції щодо виходу зі Співдружності незалежних держав (СНД) та денонсації договору про дружбу з Росією, є "дещо перекривленою", сказав глава МЗС Павло Клімкін в інтерв'ю "BBC Україна".
"Це дещо перекривлений меседж, оскільки в нас була дружня дискусія з Борисом Івановичем Тарасюком (заступником голови комітету Верховної Ради у закордонних справах, колишнім главою МЗС України. – "ГОРДОН"). Ми дискутували щодо цього договору. Звичайно, Росія порушила фундаментально практично всі статті цього договору. І моя теза – вона їх порушила не тільки починаючи з 2014 року. Давайте згадаємо газові кризи, Тузлу – це що, не порушення цього договору?" – сказав він.
Він додав, що договір про дружбу з Росією можна зупинити.
"Це можливо за Віденською конвенцією про право міжнародних договорів. Причому ми можемо призупинити весь договір або ми можемо призупинити ряд статей. Друга опція – це його повне припинення, що означає денонсацію або припинення дії декількох статей", – зазначив він.
Міністр додав, що МЗС готує пропозиції й аналізує їх.
"Там є декілька аспектів, не тільки політичних. Є юридичний – у контексті підготовки наших позовів. Це все ми враховуємо. І тільки коли в нас буде чітка картина, ми передамо ці розроблені пропозиції", – заявив Клімкін.
Міністр додав, що СНД важлива для України, оскільки є низка секторальних угод про визнання дипломів, пенсійне забезпечення.
"Ми не є стороною СНД, ми ніякий статут не підписували. Внесків ми не платимо. У роботі органів СНД ми беремо участь на мінімальному рівні і лише з однією метою – щоб намагатися не пропускати рішення, які нам не вигідні. Але стратегічною метою має бути наш повний вихід із СНД. Нам нема чого робити в цьому пострадянському клубі. Але це треба зробити на основі аналізу і переговорного процесу про те, як будуть працювати всі ці відносини в рамках секторальних угод", – сказав він.
Міністр додав, що переговори будуть складними і їх потрібно проводити розумно.
"Це для нас дуже важливо, і ми підготували детальний аналіз, над яким працювали досить довго", – підкреслив Клімкін.
14 березня народний депутат від БПП Світлана Заліщук повідомила, що Клімкін на засіданні комітету Верховної Ради у закордонних справах розповів про підготовлені МЗС для президента України Петра Порошенка пропозиції щодо денонсації угод із Росією і виходу з органів СНД.
Верховна Рада ратифікувала договір про дружбу, співробітництво і партнерство України з Росією 14 січня 1998 року.
"Договір укладається терміном на 10 років. Його дія буде потім автоматично продовжуватися на наступні 10-річні періоди, якщо жодна з високих договірних сторін не заявить іншій високій договірній стороні про своє бажання припинити його дію шляхом письмового повідомлення не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового 10-річного періоду", – ідеться в документі.
Положення про визнання кордонів закріплено у 2-й статті договору про дружбу. Вона проголошує: "Високі договірні сторони відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань по заключному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів".
СНД було створено 8 грудня 1991 року. Україна не підписала Статуту СНД від 22 січня 1993 року.
Росія анексувала Крим і Севастополь після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. У квітні 2014 року на Донбасі почався збройний конфлікт. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.