Клімкін: Під час однієї з розмов із Порошенком Путін згадав філософа Шпенґлера. У Порошенка потім його книжка деякий час лежала на столі G

Клімкін: Путін не просто поїхав, а одержимий темою про особливий російський шлях і велич
Фото: EPA

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив у інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що президент РФ Володимир Путін має альтернативне розуміння історії, зокрема історії України, і він постійно шукає підтвердження своїм словам у якихось історичних працях.

"У нього в голові сидить те, що Україна нібито несправжня держава, несправжня нація, Україна не має справжньої історії, справжньої мови. І він шукає для цього якісь факти, підтримуючи цими фактами своє розуміння. Є люди, які читають історію для того, щоб її зрозуміти. А я думаю, що Путін читає і намагається залучати історію для того, щоб підтвердити те, що він хоче підтвердити. Тобто він набирає факти і будує з них міфологію", – сказав Клімкін.

Він згадав, як під час однієї з розмов із тодішнім президентом України Петром Порошенком Путін цитував німецького філософа першої половини XX століття Освальда Шпенґлера, автора книжки "Присмерк Європи". Шпенґлер писав про занепад західної цивілізації.

"У Путіна сидить у голові ідея цивілізаційного розриву. Я пам'ятаю, як під час однієї з розмов із Порошенком він згадав Шпенґлера. У Порошенка потім навіть книжка Шпенґлера деякий час лежала на столі. Я не знаю, чи читав він її, – сказав Клімкін. – Путін дуже добре втовкмачив собі в голову ці ідеї про особливий російський шлях, про велич... Це точно частина того, у що він вірить. Тому що в нас і особливо на Заході багато хто чомусь вважає, що це блеф, маніпуляція, симуляція. А я думаю, що в багато речей, які він говорить, [він вірить]".

Гордон запитав у співрозмовника, як йому здається, "Путін трошки поїхав на цій темі?"

"Не просто поїхав, думаю, він справді одержимий цією темою, відповів дипломат. – Йому здається, що є якась несправедливість, яку він як російський лідер має виправити".

Клімкін ще раз наголосив, що часто "на пальцях" доводиться пояснювати європейцям, що Путін справді може щиро вірити в те, що він каже.

"Я на пальцях пояснюю європейцям: коли він цитує російських релігійних філософів [Івана] Ільїна або [Миколу] Бердяєва, отже, він їх читав і принаймні щось із них запам'ятав. Це не означає, що він це сприймає так, як вони це писали, але він шукає підтвердження своїм ідеям та уявленням, – вважає дипломат. – Тому він вірить, що він один з останніх "рятівників", "збирачів [земель]", як у них називають. Я думаю, що він вірить у це абсолютно щиро.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

В останні роки Путін часто привселюдно виступає на історичні теми. У 2021 році на сайті президента Росії було опубліковано його статтю українською і російською мовами "Про історичну єдність росіян та українців". У ній він повторив меседж, який озвучував до цього неодноразово: росіяни та українці, на його думку, – один народ. Путін заявив, що Україну втягували в "небезпечну геополітичну гру", мета якої – "перетворити Україну на бар'єр між Європою та Росією" та "анти-Росію". Того ж року він заявив, що Україну створив російський революціонер Володимир Ленін. Великою історичною лекцією Путін супроводив і заяву про визнання "незалежності" окупованих територій Донецької та Луганської областей у лютому 2022 року, після чого відбулося відкрите вторгнення в Україну.

Російські та українські історики неодноразово спростовували тези Путіна на історичну тематику. Наприклад, російський історик Костянтин Єрусалимський у коментарі "Русской службе ВВС" сказав, що Путін припускається "звичайної для наших днів шкільної помилки", коли стверджує, що після хрещення Русі слов'яни та інші племена були об'єднані "одною православною вірою". Історик вважає, що Путіну дуже хочеться, щоб росіян та українців об'єднувало саме православ'я, "причому під пастирською рукою РПЦ", але це, наголосив він, абсурд.

Аналітична платформа VoxUkraine присвятила цілу статтю розбору, чому твердження, що Україну вигадав Ленін, – фейк.

У 2021 році Путін сказав, що читає роботи Ільїна та Бердяєва і що вони "думали про Росію, думали про її майбутнє". "Север.Реалии" нагадало основні ідеї "улюбленого філософа Путіна" Ільїна: усі війни, які вели росіяни, були оборонними; Росія – жертва блокади з боку Європи; Росія не робить нічого поганого.