"Клімкін підняв брови "будиночком", Порошенко знав". Коболєв і Зеркаль про появу Медведчука на перемовинах щодо газу 2014 року
Про це в інтерв'ю LB.ua колишній голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв і радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль, яка 2014 року була заступницею міністра закордонних справ, розповіли в контексті бесіди про "плівки Медведчука", які опублікували журналісти проєкту Bihus.Info.
Ці перемовини проводили 14 листопада 2014 року в Росії, у кабінеті тодішнього заступника глави уряду РФ Дмитра Козака, який зараз обіймає посаду заступника глави адміністрації президента РФ.
Коболєв розповів, що п'ятий президент України Петро Порошенко на ці перемовини відправив його і Зеркаль. Питання стосувалося газу у Глібівському підземному газосховищі.
"Ідея була в тому, щоб спробувати його забрати", – пояснив Коболєв.
Зеркаль додала, що тоді Україна зіткнулася з нестачею газу, а у Глібівському ПГС залишалося приблизно 2 млрд м&³3;.
"Ми приїжджаємо в Москву, а саме в "Білий дім" до пана Козака. Заходимо в його великий кабінет і бачимо там особу, яку для нас було несподівано там побачити, власне Медведчука. Цієї миті Андрій Володимирович запитує в мене: "Ви знали, що він тут буде?" Я кажу: "Ні, а ви?" – "І я не знав", – розповіла вона.
Коболєв уточнив, що російська сторона не пояснювала появи Медведчука на перемовинах.
"Просто сказали: "Ну, ви ж знаєте, хто це?" Звісно, ми знаємо, хто це. "Добре, він теж буде на перемовинах", – зазначив ексголова НАК.
Зеркаль зазначила, що тоді в кабінеті з боку РФ було багато людей, але їх не відрекомендували.
"Медведчук сидів із нашого боку. Але офіційно у складі делегації були тільки я і Андрій. Він не брав участі в нашій розмові з Козаком. Розмову вели Андрій і я. Він сидів мовчки всю розмову. Єдине, що я від нього почула, коли ми вийшли: "Ви зухвала, ну, уперед, у вас може вийти", – розповіла дипломатка.
Коболєв додав, що українська делегація на цих перемовинах спробувала зрозуміти позицію щодо газу у Криму.
"Ми зрозуміли, що вони в цій ситуації наполягатимуть, що націоналізація всіх активів відбулася – у їхньому розумінні, не в нашому – до моменту приєднання Криму до Росії. Хоча насправді вона відбулася вже після військової анексії Криму, що, власне кажучи, ми використали у трибуналі проти росіян і використали успішно", – розповів він.
За словами ексголови НАК, за підсумками зустрічі він звітував Порошенку.
"Я йому доповідав про результат. Звісно, я сказав, що там був Медведчук. Про це знав як Порошенко, так і [глава уряду Арсеній] Яценюк", – сказав Коболєв.
Він уточнив, що не пам'ятає, як відреагував Яценюк на інформацію про Медведчука. Клімкін, за словами Зеркаль, був здивований – він "підняв брови "будиночком".
Коболєв додав, що у нього склалося враження, що Медведчук "мав стосунок до організації зустрічі" і виконував роль посередника. Він зазначив, що складно сказати, із якого боку був посередником Медведчук – Росії чи України.
"[Це був] єдиний раз, коли я з ним перетинався за одним столом перемовин. Росіяни так нічого нам і не віддали. Ми пішли в арбітраж і виграли в них перше рішення щодо визнання того, що вони є причиною того, що ми втратили активи і що вони мають ці активи компенсувати. Зараз "Нафтогаз" судиться за цифрове вираження тієї суми, яку Росія має компенсувати. І, щиро кажучи, та зустріч мала позитивний ефект. Тому що принаймні росіяни не могли сказати до арбітражного трибуналу, що ми не намагалися повернути газ. Ми намагалися його повернути і навіть заради цього полетіли в кінці 14-го року в Москву, розуміючи, що це і для мене, і для Лани не найбезпечніша поїздка", – резюмував він.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
20 вересня 2017 року НАК "Нафтогаз України" і шість її дочірніх компаній, серед яких "Чорноморнафтогаз", подали в суд при постійній палаті Третейського суду в Гаазі позовну заяву про відшкодування збитків, завданих захопленням Російською Федерацією активів групи в Автономній Республіці Крим. У компанії оцінили збитки у зв'язку із захопленням Росією активів у Криму в розмірі $5 млрд.
1 березня 2019 року арбітраж у Гаазі підтвердив провину Росії у втраті НАК "Нафтогаз України" своїх активів у Криму.
Тодішній виконавчий директор компанії і нинішній голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявляв, що наступний крок – рішення арбітражу про компенсацію за втрату цих активів. Сума, яку вимагає "Нафтогаз", становить приблизно $8 млрд із відсотками. Гендиректорка "Чорноморнафтогазу" Світлана Нєжнова заявляла, що Гаазький арбітраж може підраховувати збитки протягом приблизно півтора року.
Медведчука підозрюють у державній зраді і замаху на розкрадання національних ресурсів.
Після того, як генпрокурорка Ірина Венедіктова підписала йому підозру, журналісти проєкту Bihus.Info опублікували три фрагменти плівок, де фігурує нібито Медведчук. У першій частині записів розмов, опублікованій 17 травня, лідер бойовиків "ЛНР" погрожував знищити колону бронетехніки України, якщо її просування не зупинять. Медведчук у відповідь повідомив йому, що Порошенко, який на той момент обіймав посаду президента України, перетелефонував і "сказав, що дав команду повернути колону на Ізварине". Також у записах є розмова Медведчука з його помічником щодо Донецька й Луганська Дмитром Дорошенком у червні 2014 року, у якій вони обговорили вимоги терористів для організації перемовин.
Друга частина плівок, оприлюднена 24 травня, пояснює історію заволодіння Медведчуком українською частиною нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок".
31 травня з'явилася третя частина. У ній Медведчук обговорює із Кремлем постачання в Україну вугілля з окупованих територій.