Князєв: Якщо не внести змін до Кримінального процесуального кодекс до 15 березня, правоохоронну систему буде паралізовано

Князєв побоюється, що масове закриття кримінальних проваджень призведе до зростання позовів громадян України в ЄСПЛ
Фото: npu.gov.ua

Поправка Лозового та інші технічні помилки в законі, яким було внесено зміни до КПК, загрожують одночасним закриттям десятків тисяч кримінальних проваджень, заявив голова Нацполіції Сергій Князєв.

Голова Національної поліції України Сергій Князєв заявив, що Верховна Рада має внести зміни до Кримінального процесуального кодексу до 15 березня, інакше роботу правоохоронної системи буде паралізовано. Про це він сказав під час засідання комітету Ради з питань законодавчого забезпечення діяльності правоохоронних органів, повідомляє прес-служба Нацполіції.

За словами Князєва, у жовтні 2017 року парламент ухвалив закон, яким вніс зміни до КПК, однак під час його підготовки було зроблено багато технічних помилок.

Зокрема, зазначив керівник Нацполіції, згідно з новими нормами, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження (ст. 132 КПК), а також про проведення процесуальних слідчих дій мають вносити юридичні особи, у випадку з поліцією – винятково обласні управління.

Це позбавить слідчі підрозділи можливості звертатися в місцевий суд, щоб одержати дозвіл для проведення обшуку, тимчасового вилучення майна, накладення арешту, обрання запобіжного заходу, пояснив Князєв. Співробітники всіх слідчих підрозділів будуть зобов'язані звертатися з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження лише в один суд, розташований там само, де й обласне управління Нацполіції.

Також голова Нацполіції заявив, що згідно зі ст. 242 КПК, слідчого позбавлено права на призначення експертиз.

Окрім того, Князєв зазначив, що турбує проблема необґрунтованого закриття кримінальних проваджень за формальною ознакою. Мова йде про поправку, яка зобов'язує слідчого або прокурора закривати кримінальне провадження у разі, якщо строк досудового розслідування, визначений у ст. 219 КПК України, закінчився, а будь-яку особу не було повідомлено про підозру (поправка Лозового).

За даними Князєва, сьогодні у провадженні слідчих підрозділів Національної поліції є понад мільйон кримінальних проваджень. Повідомлено про підозру тільки в 6,6 тис. випадків.

"При відсутності перехідних положень у частині прийняття рішення у кримінальних провадженнях, розпочатих до вступу в дію закону, підлягають одночасному закриттю як мінімум 700–800 тис. кримінальних проваджень", – сказав він, додавши, що це суперечить доктрині кримінального права, яка передбачає терміни давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Голова Нацполіції зазначив, що практика закриття проваджень гарантовано призведе до значного зростання кількості звернень громадян України до Європейського суду з прав людини.

"Якщо не виправити проблемні питання та не внести до 15 березня зміни до закону, це паралізує роботу правоохоронної системи", – підсумував Князєв.

3 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроект №6232 "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".

Нардеп від Радикальної партії Андрій Лозовий вніс у документ поправку 109. Вона передбачає внесення змін до ст. 219 Кримінального процесуального кодексу України щодо скорочення строків досудового розслідування. Зокрема, строк досудового розслідування тяжких або особливо тяжких злочинів буде обмежено шістьма місяцями – від моменту встановлення особи підозрюваного до ухвалення підозри. Зараз максимальна тривалість розслідування становить в особливих випадках 15 років.

22 листопада президент Петро Порошенко підписав зміни до законодавства.