Коболєв: Уже в березні уряд Німеччини планує видати остаточний дозвіл на будівництво "Північного потоку – 2"
Залучення іноземного партнера в управління українською газотранспортною системою є єдиним шляхом зберегти транзит газу через Україну після завершення будівництва російського газопроводу "Північний потік – 2", заявив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Німецький уряд може видати остаточний дозвіл на будівництво російського газопроводу "Північний потік – 2" вже в березні 2018 року, сказав голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв 23 лютого у Верховній Раді під час круглого столу "Співпраця у трикутнику парламент – уряд – НАК "Нафтогаз", передає кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
"За нашою інформацією, уже в березні уряд Німеччини планує видати остаточний дозвіл на будівництво. Це вже буде федеральне агентство. Якщо це відбудеться, час буде йти на місяці", – зазначив він.
Коболєв підкреслив, що через це потрібно терміново залучити іноземну компанію в управління українською газотранспортною системою (ГТС).
"Нам потрібен голос зарубіжного партнера в Європі, який буде допомагати нам лобіювати, щоб український транзит залишився в Україні. Моє переконання: якщо цей газопровід буде побудовано, його точно буде завантажено на 100% російським газом. І весь обсяг газу, який піде цим газопроводом, буде знято з українського напрямку, як це було вже в минулому", – заявив голова НАК "Нафтогаз".
Він додав, що залучення іноземного партнера в управління української ГТС є єдиним шляхом зберегти транзит через Україну після завершення будівництва "Північного потоку – 2".
Коболєв закликав парламент взяти участь у переговорах із потенційними партнерами: "Оскільки остаточне рішення про погодження будь-якого партнера буде проходити в цій будівлі і без рішення парламенту це неможливо, ми вважаємо, що парламенту потрібно терміново приєднатися саме на цьому етапі, на процесі визначення тих критеріїв, на підставі яких переможця буде визначено, щоб не вийшло так, що коли хтось переможця визначить, якою б ця компанія була, вони прийдуть у парламент, а парламент скаже: "Ми з конкурсом не погоджувалися, ми ці критерії не погоджували". Так може статися, це життя".
Проект "Північний потік – 2", очолюваний колишнім канцлером Німеччини Герхардом Шредером, передбачає будівництво двох ниток газопроводу сукупною потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік із Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Наявний газопровід "Північний потік" складається з двох ниток довжиною 1224 км із пропускною здатністю 27,5 млрд м&³3; кожна. Він проходить по дну Балтійського моря. "Газпром" почав постачання цим газопроводом у 2012 році.
У грудні 2015 року президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що проект другої черги газопроводу "Північний потік" не відповідає енергетичним правилами ЄС (Третьому енергетичному пакету) і підриває роль України як транзитера газу.
У березні 2016 року вісім країн Євросоюзу (Угорщина, Латвія, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія, Естонія та Литва) підписали звернення до Єврокомісії з протестом проти проекту газопроводу. Водночас його будівництво підтримують Німеччина, Франція, Австрія та Нідерланди, пише "Немецкая волна".
Розпочати будівництво другої черги газопроводу "Північний потік" довжиною 1200 км планують у 2018 році. Орієнтовна вартість проекту – €9,5 млрд. Для остаточного дозволу на проведення робіт необхідна згода Федерального відомства морського судноплавства і гідрографії Німеччини.
21 лютого 2018 року український уряд почав консультації з міжнародними компаніями, які заявили про бажання брати участь в управлінні ГТС України. Робочу групу очолює віце-прем'єр-міністр Володимир Кістіон. Президент Петро Порошенко повідомляв, що більше ніж 10 всесвітньо відомих компаній заявили про бажання брати участь в управлінні українською ГТС.