Корнієнко про зміни до Конституції щодо децентралізації: Ми дуже далекі від ілюзії, що під це є 300 голосів
"Я сподіваюся, що до Нового року ми вже визначимося з фінальним текстом. Можливо, внесемо його до Верховної Ради. Напевно, вноситиме законопроєкт знову президент, оскільки це багато в чому тема президентська", – сказав Корнієнко.
Він зазначив, що тема внесення змін до Конституції дісталася йому "у спадок" як першому віцеспікеру, і він уже працює з нею. За його словами, до фінальної редакції тексту буде набагато менше питань в органів самоврядування, оскільки багато їхніх прохань враховано у проєкті, хоча залишаються і спірні теми, зокрема існування райрад.
"Набагато ширше прописано наразі історію про гарантії самоврядування – там прямо блоки переписані з Європейської хартії. Пропонується інша, більш однозначна процедура зупинення та проведення конституційних розслідувань щодо рішень представників місцевої влади про територіальну цілісність, щоб унеможливити використання їх у політичному плані", – розповів Корнієнко про законопроєкт.
Водночас він наголосив, що найближчим часом парламент не розглядатиме цього законопроєкту, оскільки для цього треба дочекатися виведення Конституційного Суду, а "сьогодні Конституційний Суд не в тому стані, де дають висновки до законопроєкту про зміни до Конституції". Крім того, у Раді немає достатньої підтримки 300 голосів, які потрібні для ухвалення остаточних змін до Основного Закону.
"Це вже, знаєте, більше, як добрий тон – завершити цю реформу змінами до Конституції. Ми дуже далекі від ілюзії, що під це є 300 голосів. Навіть за оптимістичного прогнозу – за підтримки нашої коаліції та двох груп фракції "Голосу" буде все одно максимум 280 голосів, а не 300", – сказав Корнієнко, зазначивши, що "Опозиційна платформа – За життя" не підтримає документу, а в лідерів "Європейської солідарності" та "Батьківщини" Петра Порошенка та Юлії Тимошенко "свій погляд на децентралізацію".
Водночас Корнієнко наголосив, що децентралізація – не політична зміна, "вона більше пов'язана з господарськими питаннями, з форматом взаємовідносин центр – регіони".
Контекст:
31 серпня 2015 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні зміни до Конституції щодо децентралізації. Остаточне ухвалення відповідного законопроєкту було заблоковано через наявність у ньому норм про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.
16 квітня 2020 року парламент ухвалив законопроєкт №2653 про внесення змін до закону "Про місцеве самоврядування". Законопроєкт, зокрема, вводить поняття адміністративного центру та території територіальної громади. Після ухвалення цього закону у "Слузі народу" заявили про завершення реформи децентралізації.
У лютому 2021 року президент України Володимир Зеленський анонсував створення Конгресу місцевої та регіональної влади при президентові (3 червня Конгрес розпочав роботу у Хмельницькому). Глава держави вважає, що цей орган дасть можливість покращити відносини між місцевими чиновниками та центральною владою. Також президент заявив, що реформи децентралізації в Україні ще не завершено.
Влада очікує, що цьогоріч парламент ухвалить два закони щодо децентралізації, а також зміни до Конституції, повідомив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов на початку квітня.