Корнієнко про зміни до Конституції щодо децентралізації: Ми дуже далекі від ілюзії, що під це є 300 голосів

Корнієнко наголосив, що децентралізація – не політична зміна, "вона більше пов'язана з господарськими питаннями"
Фото: sluga-narodu.com
Перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко розраховує, що до Нового року буде готовий текст законопроєкту про зміни до Конституції щодо децентралізації, але його найближчим часом не розглядатимуть. Про це він сказав в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", опублікованому 15 листопада.

"Я сподіваюся, що до Нового року ми вже визначимося з фінальним текстом. Можливо, внесемо його до Верховної Ради. Напевно, вноситиме законопроєкт знову президент, оскільки це багато в чому тема президентська", – сказав Корнієнко.

Він зазначив, що тема внесення змін до Конституції дісталася йому "у спадок" як першому віцеспікеру, і він уже працює з нею. За його словами, до фінальної редакції тексту буде набагато менше питань в органів самоврядування, оскільки багато їхніх прохань враховано у проєкті, хоча залишаються і спірні теми, зокрема існування райрад.

"Набагато ширше прописано наразі історію про гарантії самоврядування – там прямо блоки переписані з Європейської хартії. Пропонується інша, більш однозначна процедура зупинення та проведення конституційних розслідувань щодо рішень представників місцевої влади про територіальну цілісність, щоб унеможливити використання їх у політичному плані", – розповів Корнієнко про законопроєкт.

Водночас він наголосив, що найближчим часом парламент не розглядатиме цього законопроєкту, оскільки для цього треба дочекатися виведення Конституційного Суду, а "сьогодні Конституційний Суд не в тому стані, де дають висновки до законопроєкту про зміни до Конституції". Крім того, у Раді немає достатньої підтримки 300 голосів, які потрібні для ухвалення остаточних змін до Основного Закону.

"Це вже, знаєте, більше, як добрий тон – завершити цю реформу змінами до Конституції. Ми дуже далекі від ілюзії, що під це є 300 голосів. Навіть за оптимістичного прогнозу – за підтримки нашої коаліції та двох груп фракції "Голосу" буде все одно максимум 280 голосів, а не 300", – сказав Корнієнко, зазначивши, що "Опозиційна платформа – За життя" не підтримає документу, а в лідерів "Європейської солідарності" та "Батьківщини" Петра Порошенка та Юлії Тимошенко "свій погляд на децентралізацію".

Водночас Корнієнко наголосив, що децентралізація – не політична зміна, "вона більше пов'язана з господарськими питаннями, з форматом взаємовідносин центр – регіони".

Контекст:

31 серпня 2015 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні зміни до Конституції щодо децентралізації. Остаточне ухвалення відповідного законопроєкту було заблоковано через наявність у ньому норм про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.

16 квітня 2020 року парламент ухвалив законопроєкт №2653 про внесення змін до закону "Про місцеве самоврядування". Законопроєкт, зокрема, вводить поняття адміністративного центру та території територіальної громади. Після ухвалення цього закону у "Слузі народу" заявили про завершення реформи децентралізації.

У лютому 2021 року президент України Володимир Зеленський анонсував створення Конгресу місцевої та регіональної влади при президентові (3 червня Конгрес розпочав роботу у Хмельницькому). Глава держави вважає, що цей орган дасть можливість покращити відносини між місцевими чиновниками та центральною владою. Також президент заявив, що реформи децентралізації в Україні ще не завершено.

Влада очікує, що цьогоріч парламент ухвалить два закони щодо децентралізації, а також зміни до Конституції, повідомив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов на початку квітня.