УКРОП: Закон про деокупацію вигідний владі, а не Україні
У фінальному тексті документа майже не було враховано принципових поправок народних депутатів, без яких закон тільки погіршить ситуацію – як на сході України, так і в державі загалом, упевнені в політичній партії УКРОП.
В ухваленому парламентом законопроекті №7163 "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях" не враховано низки поправок, тому депутати від партії УКРОП не підтримали його. Про це політична сила заявила на своєму офіційному сайті.
"Народні депутати від УКРОП підтримали проект "деокупаційного" закону в першому читанні з тим, щоб при доопрацюванні до другого читання перетворити його на справжній акт волі українського народу і примусити владу виконувати свої конституційні обов'язки із захисту територіальної цілісності та суверенітету України. Однак у фінальному тексті документа майже не були враховані найпринциповіші поправки народних депутатів, без яких закон лише погіршить ситуацію – як на сході України, так і в державі в цілому. Більш того, у звичний для себе спосіб партії влади проштовхнули надважливий для країни текст без можливості ознайомитися з його фінальною версією. Тому народні обранці з УКРОП не вважали за можливе підтримати його", – ідеться в заяві.
На думку представників партії, документ в обхід Конституції надає президенту широкі права і можливості, які він може використати не тільки для опору збройній агресії, але і для втручання в політичні процеси, і для масових порушень прав людини. Крім того, вони вважають, що законопроект звужує повноваження Верховної Ради, позбавляючи її "повноважень реагувати на свавілля президента".
У документі немає жодної згадки про необхідність визначити кримінальну відповідальність колабораціоністів, підкреслюють в УКРОП, також не враховано поправки про заборону торгівлі з тимчасово окупованими територіями. У політичній силі розкритикували і те, що законопроект не стосується Криму.
"У законопроекті йдеться лише про так звані "ЛНР" і "ДНР". Тобто нормами законопроекту вводиться необхідність і обов'язок гарантувати національну безпеку лише на території ОРДЛО, так, начебто на окупованій території Криму забезпечувати національну безпеку немає необхідності. По суті викладених у законопроекті нормах закладається основа майбутнього рішення про відмову від території Криму. Ми ж вимагаємо передбачити однакові підходи держави до окупованих територій Донецької, Луганської областей та АР Крим і міста Севастополя", – підкреслюють автори заяви.
Найважливішим недоліком документа вони вважають те, що він законодавчо не закріплює розриву дипломатичних і торгівельних відносин із Російською Федерацією до повної деокупації території України.
"Партія внесла відповідну поправку до законопроекту, але депутати її не підтримали. Як і переважну більшість нормальних ідей. Прикро, що сьогодні український парламент вкотре захистив інтереси бізнесменів при владі ціною доль українців, які воюють на сході і вболівають за Україну в Криму", – ідеться в заяві.
Законопроект №7163 "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях" ухвалено 18 січня 280 голосами.
Згідно з документом, кордони та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій і Луганській областях, визначає президент України за поданням Міністерства оборони. У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій і Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення.
Стратегічне керівництво силами і засобами, які залучено до здійснення заходів щодо гарантування національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, здійснює Генштаб, а керівництво безпосередньо на Донбасі – командувач Об'єднаних сил, якого призначає президент України за поданням начальника Генштабу.