Кулеба: Франція зараз може взяти на себе лідерську роль у перезавантаженні нормандського формату
Франція може взяти на себе лідерську роль у перезавантаженні нормандського переговорного формату щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в колонці для для французького видання Le Figaro, опублікованій 26 березня. Переклад оприлюднено на сайті посольства України у Франції.
"На останньому саміті "Нормандської четвірки" у грудні 2019 року в Парижі президент Франції Еммануель Макрон назвав цю війну "відкритою раною в центрі Європейського континенту" і підкреслив, що стабільність та відновлення архітектури безпеки в Європі можливі лише за умови завершення війни на Донбасі. Це правда, і французький президент має достатньо лідерських якостей та політичної ваги, аби дати новий поштовх для відновлення мирного процесу, переконати російського президента сісти за стіл переговорів у нормандському форматі та спробувати врешті знайти шлях до справедливого і тривкого миру. Нині слушний час для того, щоб поновити ці зусилля", – заявив міністр.
За словами Кулеби, "більш-менш зрозуміло, як ця війна має завершитися", але "справжнє питання – коли це відбудеться".
"Волі української сторони не бракує, достатньо її й у наших французьких та німецьких партнерів як посередників у мирному врегулюванні. Але з російської сторони є явне небажання діяти. Тому нині слушний час спробувати дати новий поштовх мирному процесу. Як і у 2019 році, Франція може знову взяти на себе провідну роль для перезавантаження нормандського формату. Усім було би вигідніше завершити війну, аніж продовжувати її. Якщо не докладати зусиль, ситуація продовжить погіршуватися. І не лише за столами переговорів "Нормандської четвірки" чи ТКГ, але й на передовій", – написав глава МЗС України.
Він зазначив, що "немає сенсу сперечатися із деякими французькими інтелектуалами, "закоханими в геополітику", які з безпечної відстані можуть дозволити собі комфортно розмірковувати про те, що, мовляв, спровокувало агресію Кремля".
"Україна прагне одного – завершити цю нав'язану нам війну. І для цього конче необхідна політична воля та лідерство наших французьких партнерів", – підкреслив міністр.
У 2014 році Росія окупувала Крим і почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться у 2020 році, однак цього не сталося.
12 січня 2021 року в Берліні відбулися перші цього року переговори радників лідерів "Нормандської четвірки". Заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак за підсумками зустрічі заявляв, що "похвалитися нічим".
9 березня президент України Володимир Зеленський говорив, що якщо не буде зустрічі в нормандському форматі, то він зустрінеться з кожним лідером країн "Нормандської четвірки" окремо.