Кулеба назвав "велику помилку" міжнародної спільноти в ситуації з російською "паспортизацією" в ОРДЛО
"Це велика помилка наших друзів і партнерів, що вони недостатньо жорстко із самого початку відреагували на початок "паспортизації", – сказав дипломат.
Він підкреслив, що нікого не звинувачує і що "таке життя".
"Не поставилися достатньо серйозно. Росія відчула, що можна, і розгорнула цей процес. Як ви розумієте, у нас фізично можливостей впливати на роздачу паспортів на окупованих територіях Донбасу дуже мало, але жорсткий санкційний тиск у відповідь на такі дії Росії суттєво пригальмував би. Оскільки такого тиску не було, були лише слова, то Росія поставила там конвеєр із роздачі паспортів", – пояснив Кулеба.
Він вважає "конкретним наслідком цієї паспортизації" заяву заступника глави адміністрації президента РФ Дмитра Козака про те, що "ми будемо змушені захищати Донбас, тому що там живуть російські громадяни".
Контекст:
У 2014 році, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України (ЗСУ) з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
1 травня 2019 року президент РФ Володимир Путін підписав указ про введення спрощеного порядку набуття російського громадянства для жителів ОРДЛО; 17 липня – указ про спрощене набуття російського громадянства для всіх жителів Донецької і Луганської областей України. У Міністерстві закордонних справ України назвали указ "юридично нікчемним" і таким, що не змінює належності жителів окупованих Росією територій Донбасу до українського громадянства.
Торік російські ЗМІ повідомили, що Росія стала частіше видавати свої паспорти, водночас більшість нових громадян – українці.
Резніков заявляв, що Україна не має претензій до жителів Криму і Донбасу, яким надали російські паспорти, тому що "вони є заручниками, це їхній спосіб виживання там".
25 квітня заступник голови комітету Держдуми РФ у справах СНД, євразійської інтеграції і зв'язків зі співвітчизниками Віктор Водолацький заявив про плани РФ видати ще 500 тис. російських паспортів жителям ОРДЛО до кінця року.
27 квітня українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей російські паспорти одержало 583 тис. громадян.