Кулеба не поїде на міністерське засідання ОБСЄ через те, що там буде Лавров – МЗС
Делегація України не братиме участі на рівні міністра закордонних справ у міністерському засіданні ОБСЄ, яке відбудеться 30 листопада – 1 грудня у Скоп'є (Північна Македонія), через присутність там російської делегації. Про це речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомив у Facebook 28 листопада.
В українському МЗС наголосили, що, вдаючись до шантажу й відкритих погроз, РФ систематично блокувала консенсус щодо основних питань, зокрема заблокувала кандидатуру Естонії на головування в ОБСЄ 2024 року. У МЗС нагадали, що Росія також незаконно затримала трьох українців – представників ОБСЄ, які перебувають у в'язницях уже понад 500 днів.
"Російська Федерація послідовно руйнує ОБСЄ, зловживаючи правилом консенсусу... Росія створила екзистенційну кризу в ОБСЄ й перетворила організацію на заручника своїх примх і агресії. За таких умов присутність російської делегації на міністерському засіданні на рівні міністра вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії до України лише посилюватиме кризу, в яку Росія загнала ОБСЄ", – наголосив речник.
Він додав, що Україна високо цінує зусилля Північної Македонії як держави, яка головує 2023 року, і вдячна цій країні за пріоритезацію питання протидії російській агресії проти України під час свого головування.
Однак, наголосив Ніколенко, треба "спільними зусиллями працювати над порятунком ОБСЄ від Росії, а не надсиланням сигналів про можливість повернення до форм співробітництва, що існували до лютого 2022 року, державі, яка розв'язала наймасштабнішу із часів завершення Другої світової війни збройну агресію в Європі та грубо порушила всі принципи Гельсінського заключного акта".
У зв'язку із цим делегація України не братиме участі в міністерському засіданні ОБСЄ на рівні міністра закордонних справ, поінформували у відомстві.
"При цьому Україна залишається відданою принципам ОБСЄ, готова й надалі працювати з партнерами з метою відновлення поваги до Гельсінського заключного акта, зокрема на основі втілення формули миру президента України Володимира Зеленського", – зазначив Ніколенко.
У коментарі "Європейській правді" він уточнив, що йдеться про бойкот саме на рівні міністра закордонних справ (Дмитра Кулеби), на рівні посла українська делегація буде.
Контекст:
24 листопада уряд Північної Македонії дозволив МЗС і міноборони допустити проліт і приземлення російського літака для участі в міністерській зустрічі. За даними редактора Radio Free Europe / Radio Liberty з питань Європи Рікарда Йозвяка, до складу російської делегації ввійдуть, окрім голови МЗС РФ Сергія Лаврова, його лікар, технічний персонал, охорона, 17 дипломатів, зокрема прессекретарка МЗС РФ Марія Захарова і 24 журналісти – загалом 85 осіб.
Міністр закордонних справ Північної Македонії, чинний голова ОБСЄ Буяр Османі, коментуючи рішення уряду, заявив, що як глава МЗС він проти приїзду Лаврова, але "він їде не до Скоп'є, він їде до ОБСЄ", і "треба відчувати різницю", повідомляло Libertas.mk. Міністр наголосив, що Лавров уже був у Нью-Йорку на засіданні Генасамблеї ООН. Османі зазначив, що постійно контактує з Кулебою і розуміє, "яке це делікатне питання". "У цій ситуації приїзд одного наражає на ризик приїзд іншого. Для нас важливо, щоб ОБСЄ була здоровою й живою після ради міністрів", – додав Османі.
Сам Лавров заявляв, що російська делегація візьме участь у міністерській зустрічі ОБСЄ у Північній Македонії, якщо Болгарія відкриє повітряний простір для літака делегації, повідомляло пропагандистське агентство ТАСС.
27 листопада в МЗС Болгарії повідомили, що дали дозвіл на проліт літака Лаврова для участі в засіданні як "виняток із застосування до нього санкційного режиму ЄС". Цього дозволу не поширено на членів його делегації, які також під санкціями.