Кулеба: Марно витрачати час, натхнення і ресурси, щоб якось розкрутити тему "сепаратизму" в Закарпатті

Кулеба: Ніхто не налаштований політично воювати з Угорщиною. Але й Угорщина має поважати наше національне законодавство і національні інтереси

Фото: EPA
Україні потрібно налагодити відносини з Угорщиною, тому що вона є членом НАТО, Євросоюзу і тому, що це важливий сусід України в Центральній Європі, зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Жодних причин, через які можна змінити статус Закарпатської області, немає. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", що вийшло 7 грудня, сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи українсько-угорські відносини.

"Марно витрачати час, натхнення і ресурси, щоб якось розкрутити тему "сепаратизму" в Закарпатті, бо за жодним об'єктивним показником немає жодних передумов для того, щоб політичний статус-кво в Закарпатській області якось змінився", – сказав міністр.

Він зазначив, що є кілька причин залагодити проблеми з Угорщиною.

"По-перше, це важлива країна-сусід у Центральній Європі, і ми теж частина цього простору, із сусідами треба мати добрі стосунки. По-друге, це держава – член НАТО, і ми хотіли б нормально взаємодіяти з Угорщиною в питанні євроатлантичної інтеграції. По-третє, це держава – член Євросоюзу, позиція якої нам теж важлива. Але вирішувати ці питання, наявні проблеми та будувати амбітне майбутнє можна за двох умов: коли обидві сторони поважають законодавство і національні інтереси одна одної. Повага до інтересів один одного – це простір, де відбуваються дуже багато інтерпретацій, щоб зрозуміти, які інтереси і в якій мірі треба враховувати. Ніхто не налаштований політично воювати з Угорщиною. Але й Угорщина має поважати наше національне законодавство і національні інтереси", – сказав він.

На думку Кулеби, в України серед західних сусідів найбільше конфліктів з Угорщиною, тому що обидві країни "дуже травмовані своєю історією".

"І тому дуже болісно ставляться до будь-яких питань, коли історія проривається в сучасне або ще й намагається диктувати майбутнє. І ось ці приховані травми, вони й викликають зіткнення інтересів. І плюс Угорщина взагалі в останні роки дуже амбітно себе поводить не лише у відносинах з Україною, але й із низкою інших країн, і з Європейським союзом загалом", – додав він.

21 листопада в Сюртівській об'єднаній територіальній громаді в Закарпатській області місцевий голова разом із депутатами після складання присяги виконали гімн Угорщини. Служба безпеки України розпочала перевірку.

Кулеба назвав неприпустимою ситуацію, коли громадяни України, депутати об'єднаних територіальних громад на інавгураційному засіданні співають національний гімн іншої держави, зокрема Угорщини.

СБУ 30 листопада провела в Закарпатській області обшуки у функціонерів одного з іноземних благодійних фондів. Співробітники служби перевіряли інформацію про причетність фонду до діяльності, спрямованої на порушення суверенітету України. МЗС Угорщини викликало посла України та висловило невдоволення.

29 листопада в YouTube оприлюднили відео, на якому чоловік у Балаклаві й окулярах навпроти покажчика Берегово Закарпатської області та прапора "Правого сектору" говорить, що знає кожного, "хто отримував паспорти або гранти від мадяр". Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав ворогами держави провокаторів, які погрожують громадянам угорського походження. Нацполіція України за фактом розпалювання міжнаціональної ворожнечі через погрози українцям угорського походження відкрила кримінальне провадження.

Угорщина 1 грудня заявила про бажання скерувати спеціальну моніторингову місію ОБСЄ в Закарпатську область. Того самого дня глава МЗС Угорщини Петер Сіярто поскаржився на Україну в Альянс.

3 грудня Сіярто заявив, що СММ ОБСЄ нібито заборонили спілкуватися з Угорцями в Закарпатській області.